Поврзи се со нас

Култура

Гостиварецот Невриј Адеми промовира втора книга

 

„На брегот на среќата“ е насловот на новата стихозбирка на младиот автор Невриј Адеми, која ќе биде промовирана во Гостивар, овој четврток. Се работи за збирка поезија, која содржи педесетина песни, со претежно љубовна тематика. Рецензент на книгата е поетот Адем Абдулаху.

Со објавувањето на оваа книга ми се исполни еден голем сон и сакам својата радост и задоволство да ги споделам наоколу. Затоа, ги поканувам сите љубители на поезијата и заинтересирани, да присуствуваат на промоцијата, што ќе се одржи на 11-ти мај(четврток) во ресторан Дори, спроти поштата со почеток во 18.30 часот“, вели авторот.

Невриј Адеми е роден 1998 година, во село Калиште, гостиварско. Матурант е во гимназијата во Гостивар. Дебитираше на поетската сцена во 2015-та година со стихозбирката „Дневникот на мојата болка“. На меѓународниот поетски фестивал „Литературни искри 2016“ во Гостивар ја освои наградата за најуспешен млад автор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!