Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварско архиерејско намесништво: Славските колачи за Св. Никола ќе се благословуваат во црква, наместо дома

Објавено

на

Во пресрет на празникот Свети Никола, кој голем број на православни верници во Гостивар го имаат за куќна слава, Гостиварското архиерејско намесништво соопшти дека организира дежурни свештеници кои ќе ги благословат славските колачи во црква, наместо во домовите.

„Поради настанатата состојба со пандемијата предизвикана од вирусот Covid-19, се повикува православното население од Општина Гостивар кое го чествува Свети Никола како куќна слава и до сега своите славски колачи ги благословувале дома, годинава истите заедно со пченицата и виното да ги донесат во храмот „Света Богородица“ во Гостивар. Свештенството од гостиварското намесништво организира дежурни свештеници кои ќе ги благословат славските колачи на ден 18.12.2020 (петок) во период од 7 до 20 часот и на 19.12.2020 (сабота) од 7 до 18 часот“, се вели во соопштението на Гостиварското архиерејско намесништво.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена