Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Хрватска ги зголеми сообраќајните казни – За недозволена брзина или поминување на црвено 2.700 евра

Објавено

на

  Хрватскиот парламент усвои значителни измени на законот за безбедност во сообраќај на патиштата, кој стапи на сила денес, 1 август 2019. 

  Воведени се нови глоби за сообраќајните прекшоци со цел да се подигне нивото на безбедност и сообраќајната култура на хрватските патишта.

  Во летниот период доста туристи од земјава ја посетуваат Хрватска, обрнете внимание на сообраќајните правила во оваа држава. Новите одредби пред се предвидуваат поостри казни за на осумте најтешки прекршоци за кои е потврдено дека предизвикуваат несреќи со најтешки последици во сообраќајот.

  * Надминување на дозволената брзина во населено место за повеќе од 50 км на час,
  * Возење во спротивна или забранета насока на автопат, брзи патишта и пат наменет исклучиво за сообраќај на моторни возила,
  * Поминување на црвено светло,
  * Одбивање на алко или дрога тест,
  * Возење под дејство на алкохол над 1,5 g/kg и возење под дејство на опијати,
  * Управување со моторно возилото без возачка дозвола,
  * Управување со возило додека возачката дозвола е одземена поради негативни поени,
  * Управување со возило додека возачката дозвола е одземена, а возачот исклучен од сообраќај како заштитна мерка.

  За овие прекршоци пропишано е зголемување на парични казни од 680-2,000 евра, (како што беа до сега), на 1.350-2.700 евра и задолжителни заштитни мерки, односно забрана за управување со моторно возило од најмалку шест месеци за втор прекршок најмалку 12 месеци. За повеќе од три прекршоци одземање на возилото како средство за сторено кривично дело.

  Предвидени се зголемувања на казните и за прекршоците:

  * сигурносен ремен,
  * неправилен превоз на деца во возило
  * употреба на мобилен телефон додека возите.

  За овие прекршоци од претходните 67 евра, казните се зголемени на 135 евра.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 8 минути

  Почина Аки Рахимовски, пејачот на Парни Ваљак

  Гостиварпред 2 часа

  Состанок за репрогласување на НП Маврово и нов план за управување со подрачјето

  Гостиварпред 3 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Спортпред 4 часа

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 5 часа

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 6 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 20 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 21 час

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 24 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 24 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 1 ден

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 1 ден

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена