Поврзи се со нас

Гостивар

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Објавено

на

Со цел да се излезе во пресрет на децата од семејства од ранливи категории на подрачјето на Гостивар, Хуманитарното здружение на граѓани „Др. Трајче Нешковски“ финансиски ќе помогне во покривањето на трошоците за еднодневните екскурзии кои ги организираат училиштата. Субвенциите се наменети за неколку категории социјални загрозени семејства: корисници на правото на гарантирана минимална помош, на правото на детски додаток и на правото за посебен додаток, како и деца на самохрани родители.

Сите детали за условите и аплицирањето може да се погледнат во јавниот повик го пренесуваме во целост:

JАВЕН ПОВИК
ОД ХУМАНИТАРНОТО ЗДРУЖЕНИЕ НА ГРАЃАНИ „ДР. ТРАЈЧЕ НЕШКОВСКИ“ ГОСТИВАР
за доделување на субвенции на ученици во основните училишта на територија на општина Гостивар, деца на социјално загрозени семејства, за покривање на трошоците за еднодневните екскурзии организирани од училиштата за учебната 2023-2024 година

1. Цел на јавниот повик

1.1. Предмет на јавниот повик е доделување на субвенции на ученици во основните училишта на територија на општина Гостивар, деца на социјално загрозени семејства, за покривање на трошоците за еднодневните екскурзии организирани од училиштата за учебната 2023-2024 година.

Целта на хуманитарното здружение на граѓани „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар е да го спречи оптоварувањето на семејниот буџет на овие категории на граѓани и децата да можат да се чувствуваат еднакви без оглед на социјалниот статус на семејствата. Учеството во ваквите настани кои имаат едукативен и социјален карактер се од особено значење за сите ученици.;

1.2. Јавниот повик почнува од денот на објавување и ќе трае во текот на учебната 2023-2024 година, во согласност со динамиката и планираните екскурзии од училишните управи;

1.3. Средствата што Хуманитарното здружение на граѓани „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги обезбеди се во висина на вредноста на екскурзијата за секој ученик поединечно и тие ќе бидат префрлени на сметката на агенциите кои ќе ги реализираат екскурзиите;

2. Право на учество на Јавниот повик

2.1 Право на учество на Јавниот повик имаат учениците (преку родители/старатели) запишани во основните училишта на територија на општина Гостивар, кои потекнуваат од социјално загрозени семејства, ги исполнуваат условите од Јавниот повик и навремено ја доставиле потребната документација.

3. Услови што треба да ги исполни барателот:

– Ученикот да е запишан во некое од основните училишта на територија на општина Гостивар и да припаѓа на социјално загрозено семејство:
– корисници на правото на гарантирана минимална помош;
– корисници на правото на детски додаток;
– корисници на правото за посебен додаток;
– деца на самохрани родители;

4. Начин на пријавување и потребна документација за учество на Јавниот повик

4.1. За надоместување на трошоците за еднодневна екскурзија во основно училиште, барателот е должен да ја поднесе следната документација:
-Доказ дека детето е запишано во основно училиште на територија на општина Гостивар;
-Доказ дека припаѓа на една од социјално загрозените категории:
-Нотарски заверена Изјава на родителот дека е согласен со личните податоци на детето да располага здружението, само заради докажување на условите кои се потребни за да се прифати барањето за надомест на трошоците за еднодневна екскурзија;

Сите родители кои се заинтересирани да аплицираат на јавниот повик објавен од хуманитарното здружение на граѓани „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар, да ги достават потребните документи во скенирана форма на електронската адреса на здружението: [email protected], со назнака Апликација за Јавен повик или да достават Известување дека сакаат да аплицираат на повикот.

Хуманитарното здружение на граѓани „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ги извести градоначалникот општина Гостивар и Секторот за образование при општината за оваа инцијатива.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 12 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена