Поврзи се со нас

Занимливости

Мозок во срцето! Со што размислуваме и како ги анализираме емоциите?

Објавено

на

  Денес, нашироко се верува дека срцето е мускул чија единствена функција е да пумпа крв низ телото. Гледајќи го срцето од биолошка гледна точка, тоа е исклучително силен мускул кој може да „работи“ повеќе од сто години.

  За многумина срцето има друга, многу поважна и подлабока функција. За некого често се вели дека е срдечен или дека го следи своето срце, како и дека „само срцето добро гледа“. Овие и слични изреки постојат на сите јазици, во сите народи, во сите времиња, во сите култури и цивилизации. Од овој аспект за срцето зборувале Грците, Римјаните, Египќаните, Кинезите и многу други. Сите тие споделуваа едно заедничко верување дека срцето е извор на внатрешно водство, особено во моментите на важни одлуки. Тие веруваа дека срцето може да влијае и да ги насочува емоциите, одлуките, напорите…

  Се чини дека најновите научни истражувања ја потврдуваат милениумската мудрост. Откриено е дека срцето, според модерната терминологија, е центар за обработка на информации кој испраќа сигнали до мозокот и другите делови од телото.

  Срцето има комплексен нервен систем наречен ‘срцев мозок’. Овој мозок во срцето „се обраќа“ на мозокот во главата, како да создава силно електромагнетно поле од нашите емоции. Срцевиот мозок има околу 40.000 нервни клетки кои се идентични со оние во мозокот. Тие функционираат независно од главата и можат да запомнат, чувствуваат, па дури и размислуваат. Откриено е дека клеточните сигнали, наречени сензорни неврити, патуваат од срцето до главата почесто отколку обратно. Со други зборови, срцето е поактивно од главата. Охрабрени од овие резултати, научниците отидоа чекор понатаму и со мерење на видот на сигналот што тече од срцето до мозокот, открија дека квалитетот на чувствата го одредува и типот на сигналот.

  Чувството на анксиозност, иритација, фрустрација, лутина и страв и стрес создаваат хаотични и неправилни сигнали. Ваквите сигнали во мозокот ги активираат хормоните адреналин и кортизол, што е природна реакција на телото на опасност. Тоа е сигнал дека треба да се бега или да се бори. Во таква состојба, телото реагира со намалување на активноста на имунолошкиот систем, па телото е поподложно на болести. Сличен механизам е присутен во ситуација кога сме нападнати од див ѕвер; тогаш не ни треба силен имунолошки систем за да не заштити од вирусот, туку целата енергија е концентрирана на бегство.

  Спротивно на тоа, позитивните емоции создаваат монотони, соодветни сигнали кои го доведуваат телото во состојба во која функционира мирно и рамномерно. Оваа состојба се нарекува кохерентност (лат. Cohaerentia, поврзување, поврзување) и овозможува подобро искористување на менталните и емоционалните потенцијали, како и зголемена ефикасност и синхронизација во функционирањето на физиолошкиот систем.

  Ова истражување повторно ни открива дека човечките потенцијали се многу поголеми од оние што ги користиме денес. Нашата физиолошка структура е „мрежа“ која, доколку добро се управува, ни овозможува да се поврземе со себе, со другите луѓе и со целиот жив свет во една интегрирана целина. Се чини дека најновото истражување ги потврдува нашите долгогодишни претчувства – дека срцето и мозокот се обединети и комуницираат, а за што ќе комуницираат зависи од нас.

  Во соработка со Е наука

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  D’Reamers
  Гостиварпред 3 часа

  „Да исчезне се“ нова песна и спот на D’Reamers

  Македонијапред 3 часа

  Официјално: Од 1 февруари децата се враќаат во училишните клупи

  Македонијапред 3 часа

  Донесена одлука за кратење на изолацијата, еве ги новите правила

  Технологијапред 4 часа

  Следниот Wi-Fi може да биде четири пати побрз

  Македонијапред 5 часа

  Секој трет од тестираните позитивен, нови 2019 случаи на ковид во земјава

  Македонијапред 7 часа

  Второ полугодие да почне со физичко присуство, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 7 часа

  Долга листа од над 9.500 невработени во Гостивар

  Македонијапред 8 часа

  До крајот на неделава одлука за наставата во второто полугодие

  Гостиварпред 9 часа

  Наредните денови раст на температурите, во сабота северен ветер и снег

  Гостиварпред 9 часа

  Чегранец пријавил дека бил нападнат од својот брат

  Македонијапред 9 часа

  Македонската армија рангираната на 134 место од 140 земји во светот

  Гостиварпред 11 часа

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 11 часа

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 1 недела

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена