fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Интересни факти за светлината

Неколку интересни факти за светлината кои можеби не сте ги знаеле.

– Брзината на светлината во вакум простор изнесува безмалку 300 милиони метри во секунда, или поточно 299.792.458 m/s.

– Светлината од Сонцето до Земјата стигнува за 8 минути и 20 секунди.

– Кога наелектризираните честички од соларните ветрови се судруваат со Земјиното магнетно поле и нејзината атмосфера настанува аурора.

– Со загревање кристалот почнува да свети. Ефектот се создава поради претходно впивање на светлосните зраци кои после емитувањето на топлина, кристалот ги манифестира низ светлина.

– Биолуминисценција е производство и емитување на светлина на живите организми. Помеѓу 80 и 90% живи организми кои живеат во големите длабочини на океанот ја имаат оваа способност.

– Болеста porphyria cutanea tarda предизвикува сериозни реакции на светлина. Хронични плускавци, па дури и опекотини, можат да настанат поради прекумерно изложување на сонце.

– Класична светилка која најдолго светела, работела неверојатни 100 години. Светела цело време, не сметајќи само едно прекинување со напојување со електрична енергија на 20 минути.

– Дури 33% од луѓето имаат рефлекс на јака светлина со кивање.

– Црната дупка е толку густа што ни светлината не може да избега од гравитационата сила на смукување, односно не може да се набљудува директно. Црните дупки може да се детектираат со набљудување на претходната состојба на вселената и нивната околина.

– Сината светлина има мали и кратки бранови, во спротивно на црвената и жолтата светлина која за време на патувањето низ нашата атмосфера се распаѓа во молекули низ воздухот правејќи небото да го гледаме во сина боја.

– НАСА теоретизира дека е можно да се произведе поголема брзина од онаа на светлината со закривување на времето и просторот под и позади бродот сметајќе дека тоа е можно без користење на контрадикторната Ајнштајнова теорија на релативитетот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!