Поврзи се со нас

Вести

Израел ја нападна Газа по ракетирањето и покрај апелот за смирување на конфликтот

Објавено

на

Израелската војска соопшти дека ја нападнала Газа во текот на ноќта, неколку часа откако пресретнала ракета истрелана од Газа и по апелите на САД да се смири ескалирачкото насилството во Израел и окупираниот Западен Брег.

Војската соопшти дека нејзините воздушни напади биле насочени кон локациите за производство на ракети и оружје што ги користи Хамас, исламистичката група која владее со блокираниот појас, како одговор на лансирањето ракета во средата.

Силни експлозии рано изутринава имаше во Газа додека предупредувачките сирени повторно се огласија во израелските области околу Појасот, предупредувајќи за нови ракетни истрели.

Хамас вчера не презеде одговорност за ракетата, ниту помалото движење Исламски џихад, поддржано од Иран, кое лансираше ракети врз Израел минатата недела.

Вооруженото крило на левичарскиот Демократски фронт за ослободување на Палестина соопшти дека рано изутринава истрелала ракетни плотуни кон Израел како одговор на воздушните напади и „систематската агресија“ врз палестинските затвореници во израелските затвори.

Размената на оган ја нагласи напнатоста меѓу Израел и Палестинците откако палестински напаѓач уби седум лица во близина на синагога во Источен Ерусалим, а во израелски напад врз бегалски камп на Западниот Брег, загинаа 10 Палестинци.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен повика на смиреност по завршувањето на посетата на регионот завчера, во која ја потврди поддршката на Вашингтон за решение на деценискиот конфликт за двете држави.

Највисокиот американски дипломат за Блискиот исток, Барбара Лиф и американскиот специјален претставник за палестински прашања, Хади Амр, ќе ги продолжат разговорите за деескалацијата на тензиите.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена