Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Како да се скроти желбата за благо?

Објавено

на

По главниот оброк, честопати кај луѓето се јавува желбата и потребата за нешто слатко веднаш потоа. Тоа е природно, но за оние кои држат диета, може да биде проблем. Следат неколку совети како тоа да се надмине и избегне.

Целосен појадок

Оние кои наутро имаат обилен здрав појадок, богат со влакна и јагленохидрати, како овес и овошје и, квалитетните протеини во месо, јајца и млечни производи, го почнуваат денот со стабилно ниво на шеќер во крвта. Патем, луѓето кои јадат повеќе обилни оброци наутро, помалку копнеат за храна навечер.

Јадења богати со влакна и протеини

Влакната и протеините го забавуваат варењето, па колку подолго се чувствувате, толку подолго и останувате сити. Комбинирајте сирење и овошје, или сушено месо и чинија житарки, тост путер од кикирики исто така е препорачливо.

Не гладувајте!

Луѓето честопати прескокнуваат оброк и мислат дека тоа е здраво… Сепак, тоа само ќе ја зголеми желбата за нездравите навики.

Кога луѓето се гладни, тие обично не бараат брокула, туку нешто благо за да го подигнат нивото на шеќер. Падот на тоа ниво предизвикува замор, главоболки, вртоглавица, морници или гадење. Јагленохидратите или протеините може да спречат таков пад и да се избегне желбата за слатки.

Ужина со сливи

Ако сакате слатки, обидете се да јадете некои природни слатки, како сливи. Тие се полни со корисни хранливи материи, меѓу другото, здрави и за коските.

Повеќе задоволство за поголемо количество серотонин!

Јадењето слатки може да ви даде чувство на моментно задоволство, но има и други начини да го постигнете тоа.

Шеќерот го зголемува количеството серотонин во мозокот. Тоа е хормон што прави човекот да се чувствува добро. За среќа, благото во оваа смисла може да се замени со вежбање и изложување на Сонце.

Добар сон

Доколку ноќе не спиете помеѓу седум и осум часа, тоа може да предизвика хормонален дизбаланс и силна желба за слатки и други „брзи“ јагленохидрати. Затоа е важно добриот и квалитетен сон да биде на прво место.

Храна богата со магнезиум

Кога „копнеете“ за шеќер, телото всушност Ви кажува дека му недостасува некој витамин или минерал. Магнезиумот е еден од нив. Замена за благото тука се авокадото, јаткастите плодови и друга храна богата со магнезиум.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 12 минути

Армијата одбележува 30 години постоење

Вестипред 50 минути

Портокалово ниво на опасност, денеска и утре тропски температури

Македонијапред 12 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 14 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 15 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 16 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 18 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 19 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 20 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 21 час

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 21 час

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 22 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена