Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Морковите се вистински сојузник на здравјето, достапни цела година

Објавено

на

  Покрај тоа што се вкусен додаток на сите јадења, а супите и чорбите без нив се едноставно незамисливи, морковите се исклучително добри за нашето здравје.

  Богати се со витамини А, Ц, К и Б8, како и со фолати, калиум, железо, бакар и манган. Сепак, повеќето корисни својства на морковите доаѓаат од неговото богатство со бета каротин и растителни влакна.

  Морковот е зеленчук со најголем извор на бета каротен и е моќен антиоксиданс со многу здравствени придобивки. Во телото, бета каротинот се претвора во витамин А, кој е одговорен за одржување на здрава кожа.

  Сепак, ова не се сите придобивки што треба да ги јадете редовно од овој зеленчук. Иако морковите имаат многу предности, ние ги одбравме петте најважни за вас:

  Поволно влијае на видот

  Најважното влијание што морковот го има врз нашето здравје е тоа што позитивно влијае на видот. Овој зеленчук е богат со витамин А, кој директно влијае на нашиот вид. Покрај тоа, бета каротенот во морковот штити од макуларна дегенерација, глауком и катаракта.

  Ја регулира циркулацијата и високиот притисок

  Витаминот Б комплекс, присутен во морковите, ја регулира циркулацијата на крвта, обезбедувајќи нормална работа на срцето и белите дробови. Го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести и помага во намалување на високиот крвен притисок.

  Го штити црниот дроб

  Овој вкусен зеленчук може да го заштити вашиот црн дроб од токсини. Високото ниво на витамин А во морковот игра важна улога во исфрлањето на токсините од телото. Покрај тоа, морковите ги намалуваат масните наслаги во црниот дроб, додека влакната помагаат во чистењето на црниот дроб.

  Ги штити непцата и забите

  Грицкањето свеж морков ги чисти забите и го поттикнува создавањето на повеќе плунка, која е алкална, а со балансирање на микрофлората, ја одржува здрава усната шуплина.

  Го подобрува варењето

  Морковите содржат голема количина на диетални влакна кои позитивно влијаат на работата на дигестивниот систем. Редовното консумирање моркови ќе спречи надуеност и запек.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 29 минути

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 3 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 3 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 4 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 6 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 7 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 8 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 21 час

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 24 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена