fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Кампања на полицијата во Гостивар: Користете сигурносни појаси во возилата

Објавено

на

Неделава на поширокото тетовско-гостиварско подрачје започнаа планираните активности во рамките на сообраќајната воспитно-едукативна кампања, чие мото е „Летна кампања“, а што заеднички ја спроведуваат Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Во текот на кампањата на возачите од ова подрачје, покрај другото, ќе им бидат дистрибуирани околу 3000 флаери, испечатени на македонски и на албански јазик, со пораки и совети за задолжително користење на сугурносни појаси во возилата, во функција на поголема безбедност на возачите и сопатниците.

„Флаерите содржат, исто така, и појаснувања – кога и за што да се употребуваат ваквите појаси, но во нив  се потсетува и на законските санкции за неисполнување на оваа законска обврска. Целта на ваквите активности и кампањата во целина е подигнување на сообраќајната свест и култура на возачите, дотолку повеќе што во летниот период значително е зголемена вкупната фрекфенција и на патиштата во Полошкиот регион.“, соопшти СВР.

Носител на активностите е Одделот за превенција.

                                                 

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!