fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Кампања на полицијата во Гостивар: Користете сигурносни појаси во возилата

Објавено

на

Неделава на поширокото тетовско-гостиварско подрачје започнаа планираните активности во рамките на сообраќајната воспитно-едукативна кампања, чие мото е „Летна кампања“, а што заеднички ја спроведуваат Министерството за внатрешни работи и Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Во текот на кампањата на возачите од ова подрачје, покрај другото, ќе им бидат дистрибуирани околу 3000 флаери, испечатени на македонски и на албански јазик, со пораки и совети за задолжително користење на сугурносни појаси во возилата, во функција на поголема безбедност на возачите и сопатниците.

„Флаерите содржат, исто така, и појаснувања – кога и за што да се употребуваат ваквите појаси, но во нив  се потсетува и на законските санкции за неисполнување на оваа законска обврска. Целта на ваквите активности и кампањата во целина е подигнување на сообраќајната свест и култура на возачите, дотолку повеќе што во летниот период значително е зголемена вкупната фрекфенција и на патиштата во Полошкиот регион.“, соопшти СВР.

Носител на активностите е Одделот за превенција.

                                                 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 2 недели

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 3 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!