fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Кан Шатур, најголемиот шатор во светот

Објавено

на

Кан Шатур (Khan Shatyr) забавен центар во Астана, главниот град на Казакстан, моментално важи за најголемиот шатор во светот. Шаторот е направен од проѕирен материјал и поставен е на мрежа од кабли кои се закачени на централен столб висок 150 метри. Структурата има 200 метри широка елипсовидна база, со вкупна површина од 140.000 метри квадратни.

Под шаторот, на простор поголем од 10 фудбалски игралишта, се наоѓа урбан и модерен центар, улици, пловна река, шопинг центар, мини голф терен и плажа. Проѕирниот материјал овозможува проток на природна, сончева светлина и во комбинација со климатизацијата одржува удобна температура во шаторорт од 15 до 30 степени, и тоа додека надворешната температура варира од -35 до +35 степени во текот на годината.

Ово ј гигантски транспарентен шатор во текот на денот совршено се вклопува во околината, а во текот на ноќта се претвора во вистински спектакл од бои и светла кои веднаш привлекуваат внимание.

Официјално е отворен во 2010-та година од страна на долгогодишниот председателот на Казакстан Нурсултан Назарбаев.

“Khan Shatyr“, буквално преведено значи “шаторот на Канот, или кралот“.

Khan-Shatyr3File:Khan Shatyr in Astana Kazakhstan.jpg - Wikimedia CommonsPin en arquitectura

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ ТРЕБА ДА СЕ ЛЕГАЛИЗИРА МАРИХУАНАТА ВО ЗЕМЈАВА?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!