fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Мистериозни камења кои се движат

Објавено

на

Камењата што се движат се уште еден од многуте мистериозни геолошки феномени на природата, наречени Racetrack Playa. Оваа „трка со камења“ се одвива на почвата на езерото кое пресушува секоја година, во Националниот парк Долината на смртта во Калифорнија.

Почвата на езерото е покриена со хексагонални форми на сува кал, кои се формираат по многу кратка сезона кога езерото е покриено со плиток слој на вода. Но, ние не сме тука за да истражуваме плитко езеро со необична почва, туку феноменот што се случува на тоа тло: феноменот на камењата да се движат сами од себе.

подвижни камења

Камењата надминуваат растојание до 500 метри. Иако никогаш не е забележано како се движи, зад себе остава траги за кои знаеме дека дефинитивно се движат.

Камењата кои се движат ги има мали до големи камења од неколку килограми. Трагите што ги оставаат понекогаш се прави, понекогаш закривени или одат „цик-цак“.

Една од хипотезите е дека ветровите – кои можат да дуваат во оваа област со брзина до 150 км / ч – ги туркаат камењата над калта. Втората хипотеза е слична на првата и вели дека по дождот, се формира тенок слој мраз во текот на ноќта (кога температурите паѓаат под нулата) над кој камењата нежно се лизгаат со помош на ветрот.

подвижни камења

Некои дури сугерираат радио предаватели или камери да бидат прикачени на камењата за да ги фатат камењата „на дело“. Но, сите законски истражувања во овој национален парк мора да бидат неинвазивни. Забрането е подигнување на какви било постојани структури или инсталирање на какви било инструменти и уреди. Понатаму, пристапот до паркот не е дозволен во влажната сезона, бидејќи секоја патека остава неизбришлива лузна на овој неверојатен пејзаж.

И покрај разумните хипотези, никој сè уште не ги проучил камењата доволно за да се врати со солидно објаснување.

подвижни камења

подвижни камења

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!