Поврзи се со нас

Занимливости

Мистериозни камења кои се движат

Објавено

на

Камењата што се движат се уште еден од многуте мистериозни геолошки феномени на природата, наречени Racetrack Playa. Оваа „трка со камења“ се одвива на почвата на езерото кое пресушува секоја година, во Националниот парк Долината на смртта во Калифорнија.

Почвата на езерото е покриена со хексагонални форми на сува кал, кои се формираат по многу кратка сезона кога езерото е покриено со плиток слој на вода. Но, ние не сме тука за да истражуваме плитко езеро со необична почва, туку феноменот што се случува на тоа тло: феноменот на камењата да се движат сами од себе.

подвижни камења

Камењата надминуваат растојание до 500 метри. Иако никогаш не е забележано како се движи, зад себе остава траги за кои знаеме дека дефинитивно се движат.

Камењата кои се движат ги има мали до големи камења од неколку килограми. Трагите што ги оставаат понекогаш се прави, понекогаш закривени или одат „цик-цак“.

Една од хипотезите е дека ветровите – кои можат да дуваат во оваа област со брзина до 150 км / ч – ги туркаат камењата над калта. Втората хипотеза е слична на првата и вели дека по дождот, се формира тенок слој мраз во текот на ноќта (кога температурите паѓаат под нулата) над кој камењата нежно се лизгаат со помош на ветрот.

подвижни камења

Некои дури сугерираат радио предаватели или камери да бидат прикачени на камењата за да ги фатат камењата „на дело“. Но, сите законски истражувања во овој национален парк мора да бидат неинвазивни. Забрането е подигнување на какви било постојани структури или инсталирање на какви било инструменти и уреди. Понатаму, пристапот до паркот не е дозволен во влажната сезона, бидејќи секоја патека остава неизбришлива лузна на овој неверојатен пејзаж.

И покрај разумните хипотези, никој сè уште не ги проучил камењата доволно за да се врати со солидно објаснување.

подвижни камења

подвижни камења

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 38 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена