Поврзи се со нас

Локални избори 2017

Кандидатот за советник од Коалицијата предводена од СДСМ, Лекоски претстави дел од проектите во Изборната програма

Објавено

на

 

Бобан Лекоски, кандидат на советничката листа за Гостивар од Коалицијата предводена од СДСМ, денес одржа прес конференција на која, барајќи ја поддршката од граѓаните, образложи неколку поважни проекти во нивната Изборна програма.

„Коалицијата предводена од СДСМ ќе обезбеди справување со сообраќајниот хаос преку изградба на катна гаража во склоп на новиот предвиден градски пазар и преку отворање на Булеварот ,,Браќа Ѓиноски“ од раскрсница на ул. ЈНА до Основен Суд Гостивар. Во нашата програма е предвидена и изградба на нов мост на реката Вардар кој ќе го спои бул. Браќа Ѓиноски со населбите Дутлок, Горна и Долна Бањица, паралелен на постоечкиот кој не ги исполнува потребните услови за фрекфенција на патнички и товарни возила. Гостивар нема ниту секојдневен пазар. Постоечкиот не ги исполнува секојдневните потреби на граѓаните, а ниту хигиенските и санитарни услови. Новиот современ пазар кој е дел од нашата програма би бил затворен зелен пазар кој ќе работи секојдневно. Во нашата програма е предвидено и конечно да се реши проблемот со квалитетот на водата во Гостивар. Ќе обезбедиме и изградба на прочистителна станица за отпадни води. За Гостивар и регионот, депонијата Русино, претставува најсериозен еколошки проблем. Ние тој проблем ќе го решиме преку јавно-приватно партнерство и овозможување на изградба на фабрика за рециклирање на отпад на веќе одредена локација“, потенцираше Лекоски кој е трет по ред на листата за советници за Советот на општина Гостивар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 10 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 11 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 12 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 13 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 14 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 15 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 15 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 17 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 17 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена