Поврзи се со нас

Вести

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Објавено

на

Поранешниот американски претседател и можен претседателски кандидат на Републиканците во САД Доналд Трамп вчера, во Вако, Тексас, го одржа својот прв предизборен митинг за претседателската функција. На кој им вети на гласачите дека ќе стави крај на војната во Украина во рок од 24 часа, доколку биде реизбран.

Трамп рече дека рускиот претседател Владимир Путин почнал да распоредува војници на украинската граница по „катастрофата“ на неговото „исфрлање од Белата куќа“, односно веднаш по неговиот пораз на изборите.

Тој ја обвини администрацијата на претседателот Џо Бајден дека не се ни обидува да преговара со Путин.

–Не случајно „длабоката држава“ уште повеќе ме прогонува откако ветив дека ќе ја завршам војната во Украина – рече Трамп.

Тој додаде дека би можел да ја заврши војната „многу брзо“ кога ќе биде избран за претседател.

-Ќе имам договор во рок од 24 часа. Стоејќи пред вас денес, јас сум единствениот кандидат кој ќе го даде тоа ветување. Ќе застанам на патот на Третата светска војна, кон која одиме – порача Трамп.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 3 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 3 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 4 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 5 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 18 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 18 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 20 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 20 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Македонијапред 20 часа

Поевтинуваат бензините и дизелот

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена