Поврзи се со нас

Македонија

Ќе влезе ли Алтернатива во Владата? Најавена средба и состанок на Централното претседателство

Објавено

на

Алтернатива следната недела ќе реши дали ќе биде дел од новото парламентарно мнозинство, а одлуката за тоа дали партијата ќе влезе во Владата ќе биде донесена по најавената средба на партискиот лидер Африм Гаши со премиерот Зоран Заев.

Гаши во изјава за „МКД.мк” посочува дека е започната внатрешна дебата во партијата од која треба да произлезе конкретен став за ова прашање.

Од друга страна, членот на Алтернатива, Зеќирија Ибрахими за „Плусинфо” вели дека на 23 ноември ќе се одржи состанок на Централното претседателство на партијата, а потоа одлуката што ќе биде донесена од ова партиско тело, ќе треба да биде потврдена и од партиското Собрание, кое е највисок орган на Алтернатива.

Според Ибрахими, засега тие остануваат во опозиција, но „за секој нов предизвик ќе се произнесат“.

Прашањето за можно вклучување на Алтернатива во Владата на Заев се актуализира минатата недела, од кога пропадна обидот на ВМРО-ДПМНЕ да формира ново парламентарно мнозинство и да му се изгласи недоверба на владиниот Кабинет. Во моментов Алтернатива е во коалиција со Алијансата за Албанците

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

A do të hyjë Alternativa në Qeveri? I lajmëruar takim dhe mbledhje të Kryesisë qendrore

Објавено

на

Alternativa do të vendosë javën e ardhshme nëse do të jetë pjesë e shumicës së re parlamentare, ndërsa vendimi nëse partia do të hyjë në qeveri do të merret pas takimit të paralajmëruar të liderit të partisë Afrim Gashi me kryeministrin Zoran Zaev.

Gashi në deklaratë për “MKD.mk” tregon se në parti ka filluar një debat i brendshëm nga i cili duhet të dalë një qëndrim konkret për këtë pyetje.

Në anën tjetër, anëtari i Alternativës, Zeqirija Ibrahimi për “Plusinfo” thotë se më 23 nëntor do të mbahet mbledhja e Kryesisë Qendrore të partisë dhe më pas do të duhet të konfirmohet vendimi që do të marrë ky organ partiak nga Kuvendi i partisë, që është organi më i lartë i Alternativës.

Sipas Ibrahimi, tani për tani ata mbeten në opozitë, por “do të flasin për çdo sfidë të re”.

Çështja e përfshirjes së mundshme të Alternativës në Qeverinë e Zaevit u bë aktuale javën e kaluar, kur dështoi përpjekja e VMRO-DPMNE-së për të formuar shumicën e re parlamentare dhe për të votuar mosbesimin në kabinetin qeveritar. Alternativa aktualisht është në koalicion me Aleancën për Shqiptarët.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена