Поврзи се со нас

Вести

Кинези кои пристигнале во Македонија се ставени во соба за изолација поради протоколите, немале симптоми на коронавирус

Вчера во државата пристигнале две лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“. Станува збор за лица кои веќе биле во самоизолација во времетраење од 14 дена во Кина, информираат од Министерството за здравство.

„Со полна заштитна опрема заедно со двајца лаборанти од одделението за вирусологија ги пречекавме двете лица на аеродромот, постапивме согласно сите критериуми за спроведување епидемиолошки надзор. Разговаравме за нивната здравствена состојба. За периодот од 14 дена додека биле во самоизолација овие лица немале никакви знаци на клиничка симптоматологија,“ изјави доктор Жарко Караџовски од Институтот за јавно здравје.

Согласно протоколите, двете лица се ставени под здравствен надзор од 14 дена во соба за изолација.

„Сите лица кои ќе пристигнуваат од Кина, ќе бидат спроведени во соба за изолација и ќе им се земат соодветни материјали за микробиолошки анализи и брисеви, врз основа на кои ќе се дијагностицира евентуално присуство на коронавирус, и ќе бидат поставени во 14-дневен надзор согласно законските регулативи и прописи“, додаде д-р Караџовски.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!