Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар одбележани 76 години од Февруарскиот поход

Со пригоден собир и положување на цвеќе во Гостивар денес беа одбележани 76 години од борбените операции од народноослободителната борба, познати како Февруарски поход. Настанот го организираше Сојузот на борци, пред споменикот на народниот херој Чеде Филипоски-Даме, кој и самиот бил учесник во походот.

„Тој февруари 1944 година, како да се здружил со фашистите против голораките борци, пишува Киро Сотироски Строгов и самиот учесник во походот. Имало снежни виулици, јак студ, а борците слабо облечени, со дотраени обукви, без доволно храна, но со голема љубов и гордост чекореле напред. Учесниците во овој поход биле претежно млади луѓе, но свесни за големината на времето, подготвени да жртвуваат се` за слободата“, рече во обраќањето Радислав Ѓиноски, претседател на Сојуз на борци Гостивар

Гостивар дал значаен придонес во Народноослободителната војна на Македонија. Во Февруарскиот поход од `44 година, учествувале 40 борци од гостиварскиот регион. Неколкумина од нив го загубиле животот во борбата против окупаторот и тоа: Злате Малакоски, Васил Василески, Борче Јованоски, Крсте Гиноски, Слободан Пепоски, Светозар Спироски и Денко Дејаноски.

Присутните на денешното одбележување им оддадоа почит на борците со едноминутно молење.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 23 минути

Апел од полицијата по растот на заболени во Гостивар – Мерките да се почитуваат максимално!

Гостиварпред 1 час

Акцијата за санирање на Русино ќе трае најмалку 4 до 5 дена, зафатена е поголема површина

Гостиварпред 2 часа

Дафина Стојаноска од ВМРО ДПМНЕ: И моите сограѓани Турци не се задоволни од оваа власт

Гостиварпред 2 часа

Србиноска на средба со граѓани со оштетен вид во Гостивар: ИНТЕГРА ќе води грижа за лицата со попречености

Гостиварпред 3 часа

Највисока бројка на заразени со корона во регион на Гостивар до сега, вкупно 23 – една почината пациентка и 8 оздравени

Гостиварпред 6 часа

17 нови решенија за изолација во Гостивар, исконтролирани 142 лица

Гостиварпред 7 часа

Приведен гостиварец заради закани кон функционер на Владата

Македонијапред 8 часа

Еве ја листата на сместувачки капацитети каде може да се плати со ваучер за домашен туризам

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!