fbpx
Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар без мака ја совлада екипата на МЗТ2 89:69 (фото)

Објавено

на

Екипата на КК Гостивар во премиерниот натпревар од 15. коло во Првата лига релативно лесно со 89:69 ја совлада екипаа на МЗТ 2.

Крајниот резултат од 20 поени разлика не ја прикажува реалната слика од играта на теренот, „младите штркови“ одиграа крајно борбен и квалитетен натпревар. Гостиварци прв пат поведоа во вториот период на 7 минути пред крајот на првиот дел. После преземањето на водството, домаќините играа онолку колку што е потребно да се одржува резултатот, се до последниот период кога клупата на гостиварци „додаде гас“ и се одлепија на двоцифрена предност, обезбедувајќи ја 11. победа сезонава.

Ѓорѓе Џелетовиќ успеа да запише 30 поени и 9 скока за 30 минути поминати на паркетот, двоцифрени беа и Доналдсон и Димчевски со по 11 и Ре.Димитриевски и Тасовски со по 10 поени, Костоски запиша 6, Ро.Димитриески и Штерјов по 4 поени. Вредни поени постигнаа и младинците на КК Гостивар, Александар Ристоски 1 поен, и Тома Стојаноски кој со 16 години дебитираше за гостиварскиот сениорски тим, запишувајќи 2 поени.

Кај гостите Ранко Мамузиќ беше најрасположен постигна 21 поен.

По завршувањето на комплетното коло викендов следи тринеделна пауза поради обврските на сениорската репрезентација која игра квалификации за Евробаскет 2021.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!