Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар денес му гостува на актуелниот шампион МЗТ Скопје

Објавено

на

Кошаркарите на КК Гостивар денеска од 19 часот во СЦ Јане Сандански му гостуваат на актуелниот шампион МЗТ Скопје.

Ова е второ коло од новата сезона и двете екипи запишаа победи на отворањето, гостиварци на домашен терен го совладаа Пелистер, МЗТ Скопје на гости славеше над ТФТ.

„Штрковите“ после 4 години се вратија во најелитното регионално натпреварување јадранската АБА лига, каде од три натпревари имаат исто толку порази (Црвена Ѕвезда, Партизан, Будучност), но сезоната е на самиот почеток и македонскиот шампион ќе има убава можност да ја претстави македонската клубска кошарка во меѓународни рамки, на едно врвно ниво.

Кај гостиварци по само едно коло следи промена во играчкиот ростер, на местото на Мајкл Стедмен кој не ги задоволи очекувањата, во Гостивар се враќа босанскиот интернационален Арсеније Вучковиќ кој беше на кратко во гостиварскиот тим пред неколку сезони, во меѓувреме настапуваше за КК Теодо Тиват, Сутјеска и Оломуц и Пардубице во чешка, Вучковиќ ќе дебитира на денешниот натпревар во Скопје.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена