Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар денес му гостува на Пелистер во Битола

Објавено

на

Десеттото коло од Првата македонска кошаркарска лига, денеска ќе го отворат екипите на Пелистер и КК Гостивар, два дена пред редовниот термин.

Лидерот на табелата не знае за пораз во домашното првенство, од 9 одиграни натпревари битолчани имаат 9 победи и сезонава се едни од главните фаворити за освојување на титулата. Скромен настап Пелистер има и во балканската АБА2 лига, каде имаат скор од 1 победа и 3 порази.

Од другата страна пак за гостиварци нема подобар начин со победа во салата „Боро Чурлевски“ во Битола, да се обидат да се рехабилитираат од поразот во претходното коло, на домашен терен од Навико Академија ФМП. И традицијата во пресметките помеѓу овие две екипи е на страната на гостиварци. Во последните 7 меѓусебни дуели на овие две екипи КК Гостивар има 5 победи, наспроти 2 на Пелистер.

Натпреварот се игра до 18.30 часот, МРТВ најави директен пренос од дербито на 10. коло.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 часа

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 6 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 21 час

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена