fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Кои се најпребарувани прашања на Гугл

Објавено

на

Кога денес ќе видиме кои се „најгуглани“ прашања на интернет, се запрашуваме како луѓето пред  интернетот, дознавале информации за тоа што ги интересирало. Секако, нивен извор биле книгите, бабите, дедовците.

Во денешно време, се` што ве интересира можете да го најдете на интернет. Доволно е само да го внесете поимот во пребарувачот и за помалку од една секунда, пред вас се појавува една цела електронска библиотека. Интернетот, апсолутно ги покри сите сфери на човечкиот живот и не постои ниеден поим што на Гугл не му е познат.

Секоја година, Гугл објавува листа за тоа кои прашања се најмногу пребарувани претходната година. Оваа година, компанијата постави уште една листа со „како“ или „како да направам нешто“, тип на прашања.

Од 2004 година, па до ден денес, процентот на прашања со зборот „како“, порасна за 140%.

Гугл нагласи дека прашањата со зборот „како“ се најмногу пребарувани од самиот почеток на настанокот на пребарувачот, а во 2017 година е креирана една од најчудните и најинтересните листи.

Најгуглани прашања во 2017 година се:

 1. Како да се заврзе вратоврска?
 2. Како се бакнува?
 3. Како да останеш трудна?
 4. Како да ги намалиш килограмите?
 5. Како да нацрташ…?
 6. Како да заработиш пари?
 7. Како да направиш палачинки?
 8. Како да напишеш молба за работа?
 9. Како да направиш француски тост?
 10. Како да го стопиш салото на стомакот?

Ова и не се некои чудни прашања, ако се земе во предвид што се` „гуглале“ луѓето во претходните години, како на пример:

 1. Како да ја убиеш тештата и да не одиш во затвор?
 2. Како да ограбиш банка?
 3. Како да оживееш елен, што е удрен со автомобил?
 4. Како да убиеш лав од далеку?
 5. Како да се разведеш, а сопругата да не се налути?

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!