fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Комисијата препорачува затворање на кафулињата и кафеаните во 18 часот, угостителите не се согласуваат

Објавено

на

Комисијата за заразни болести излегува со препорака за нови рестриктивни мерки. До Владата ќе биде доставен предлог за затворање на угостителските објекти во 18 часот, во периодот од 18 декември до 21 јануари, за да се спречат групирања во текот на празничните денови.

Од Независната угостителска комора не се согласуваат со ваквите препораки.

„Она што се плашавме се случи, на состанокот на Комисијата утрово бевме само гости и накратко ни кажа дека угостителските објекти ќе се затвораат во 18 часот. Ниедно од нашите барања не беше дискутирано и разгледано, претпоставувам дека беа отфрлени ад хок, одлуката беше донесена предвреме. Ниеден угостителски објект во кој се почитуваат протоколите во моментов не е извор за ширење на заразата, со исклучок на такви што не ги почитуваат протоколите“, изјави Здравко Јосифовски, претседател на комората.

Останува на сила забраната за собири на јавни места и се апелира до единиците за локална самоуправа да го засилат надзорот за почитување и спроведување на оваа мерка. Во престојниот период, Комисијата за заразни болести препорачува забрана за групирање по плоштади за дочек и прослава на Новата година, како и секаков вид на собири во периодот на празниците. Комисијата ќе достави и препорака за групирање во станови за престојните празници, односно укажува да се почитуваат препораките за собири во домови.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!