Поврзи се со нас

Гостивар

Комисијата за заразни болести ќе одлучува за мерки против делта сојот

Објавено

на

Комисијата за заразни болести денеска ќе одлучува за воведување рестрикции во однос на заштита на границите против ширењето на делта сојот на коронавирусот, кој се рашири низ Европа и ќе процени дали тестовите се вистинската мерка со која ќе може да се заштитиме. Во исто време, од денеска почнува и вакциницијата на вработените во основните и средните училишта во државата.

– Овој процес на имунизација на наставниот и ненаставен кадар вработен во образованието, како дел од критичната инфраструктура го спроведуваме за реализација на воспитно-образовниот процес со физичко присуство на учениците во учебната 2021/2022 година, соопшти Министерството за здравство.

Оваа недела ќе започне закажувањето термини за вакцинација и на вработените во високообразовните институции.

Во моментов ресорното Министерството најмногу е фокусирано на вакцинацијата и се очекува до петок да бидат вакцинирани околу 500.000 граѓани. Вакцинацијата се одвива во сите пунктови во земјава и поделени се сите вакцини, согласно бројот на пријавени граѓани.

Здравствените власти сметаат дека тоа е недоволно и апелираат граѓаните да се пријават за вакцинација. Во зголемувањето на бројот на имунизирани лица треба да придонесе и теренската вакцинација, која е веќе почната кај нас. Властите најавуваат дека теренската вакцинација ќе се интензивира и ќе придонесе да се вакцинираат жителите кои се хронично болни и помалку подвижни, а кои живеат во оддалечените места околу големите градови.

Во петокот министерот за здравство Венко Филипче најави дека денеска ќе има состанок со директорите на сите здравствени домови. Стигнати се малите фрижидери, кои, како што рече, треба да се дел од опремата за теренската вакцинација.

Во однос на вакцинирањето на трудниците и доилките, министерот посочи дека ставот на Стручниот комитет е дека за нив треба да се преферира вакцината на „Фајзер“.

Од ресорното Министерство уверуваат дека сите граѓани кои изразиле желба за вакцинација ќе се вакцинираат и додаваат дека процесот оди многу брзо и оти располагаат и со голем број вакцини.

Најавуваат дека периодов ќе пристигнуваат дополнителнтелни пратки вакцини кои ги купивме во директни преговори со „Фајзер“, „Спутник В“, како и вакцини преку Ковакс механизмот.

Во земјава има и понатаму има значителен пад на бројот на пациенти заразени со Ковид-19. Во деноноќието меѓу саботата и неделата се направени 2.760 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на КОВИД-19, по два во Скопје и Тетово. Нема починати, а регистрирани се шест оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 890.381 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.710, бројката на оздравени пациенти е 150.073, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 151.

Во Струга, Кочани, Гевгелија, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Делчево, Виница, Пробиштип, Валандово, Богданци, Крушево, Демир Хисар, Демир Капија, Македонски Брод, Македонска Каменица и Дојран нема активни случаи со Ковид-19.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Komisioni për sëmundje ngjitëse do të sjell vendime kundër sojit delta

Објавено

на

Komisioni për sëmundje ngjitëse sot do të vendos për futjen e restriksioneve në lidhje me mbrojtjen e kufijve kundër përhapjes së sojit delta të koronavirusit, që u përhap nëpër Europë dhe do të vlerësojë a janë testet masa e vërtetë me të cilën mund të mbrohemi. Në të njëjtën kohë nga sot fillon edhe vaksinimi i të punësuarve në shkollat fillore dhe të mesme në shtetin tonë.

  • Ky proces i imunizimit të kuadrit mësimdhënës dhe jo-mësimdhënës i punësuar në arsim, si pjesë e infrastrukturës kritike e zbatojmë për realizimin e procesit edukativo-arsimor me prezencë fizike të nxënësve në vitin shkollor 2021/2022, njoftoi Ministria e shëndetësisë.

Këtë javë do të fillojë caktimi i termineve për vaksinim i të punësuarve në institucionet e larta-arsimore.

Për momentin në departament Ministria më së shumti është e fokusuar në vaksinimin dhe pritet deri të premten të jenë të vaksinuar rreth 500.000 qytetarë. Vaksinimi zhvillohet në të gjitha pikët në shtetin tonë dhe të gjitha vaksinat janë të shpërndara, në përputhje me numrin e qytetarëve të paraqitur.

Autoritetet shëndetësore konsiderojnë se kjo është e pamjaftueshme dhe apelojnë deri tek qytetarët të paraqiten për vaksinim. Në zmadhimin e numrit të personave të imunizuar duhet të kontribuojë edhe vaksinimi në terren, e cila veçmë ka filluar tek ne. Autoritetet njoftojnë se vaksinimi në terren do të bëhet më intenziv dhe do të  kontribuojë që të vaksinohen banorët që kanë sëmundje kronike dhe më pak të lëvizshëm, dhe që jetojnë në vendet më të largëta rreth qyteteve më të mëdha.

Të premten ministri për shëndetësi Venko Filipçe shpalli se sot do të ketë takim me drejtorët e të gjitha shtëpive shëndetësore. Kanë mbërritur frigoriferët e vegjël, të cilët, siç tha, duhet të jenë pjesë e pajisjeve për vaksinimin në terren.

Në lidhje me vaksinimin e grave shtatzëna dhe nënat gjidhënëse, ministri drejtoi se qëndrimi i Komitetit të ekspertëve është se për to duhet të preferohet vaksina e “Fajzer”.

Nga departamenti i Ministrisë sigurojnë se të gjithë qytetarët që kanë shprehur dëshirë për vaksinim do të vaksinohen dhe shtojnë se procesi shkon shumë shpejt dhe se kanë një numër të madh të vaksinave.

Njoftojnë se këtë periudhë do të mbërrijnë dërgesa plotësuese të vaksinave të cilat i blenë në negociatat e drejtëpërdrejtë me “Fajzer”, “Sputnik B”, si dhe vaksina nëpërmjet Kovaks mekanizmit.

Në vendin tonë edhe më tej ka rënie të dukshme të numrit të pacientëve të infektuar me Kovid-19. Në ditë natën mes të shtunës dhe të dielës janë bërë 2.760 testime, kurse janë regjistruar katër raste të reja të KOVID-19, nga dy në Shkup dhe në Tetovë. S’ka të vdekur, kurse janë regjistruar gjashtë pacientë të shëruar.

Deri tash në vendin tonë janë bërë gjithësej 890.381 testime të Kovid-19. Numri i përgjithshëm i KOVID-personave të diagnostikuar në vendin tonë nga fillimi i epidemisë është 155.710, numri i pacientëve të shëruar është 150.073, të të vdekurve është 5.486, kurse numri i rasteve aktive është 151.

Në Strugë, Koçan, Gjevgjeli, Negotinë, Sveti Nikole, Resnjë, Radovish, Dellçevë, Vinicë, Probishtip, Vallandovë, Bogdanci, Krushevë, Demir Hisar, Demir Kapi, Makedonski Brod, Makedonska Kamenica dhe Dojran nuk ka raste aktive me Kovid-19.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена