Поврзи се со нас

Вести

Лани албанско државјанство добиле над 1.500, а од него се откажале над 700 лица

Објавено

на

Во текот на минатата година бројот на оние кои се стекнале со   албанско државјанство е  повеќе од двапати поголем  во однос на оние се откажале од него, објави Институтот за статистика, ИНСТАТ.

„Во 2022 година  1.527 лица се стекнале со албанско државјанство, што бележи зголемување од 114,8 отсто, во однос на претходната година. Ако се анализираат податоците,  според полот, ќе се забележи дека 931 лице, кои се стекнале со албанско државјанство, се мажи, а 596 се жени, што претставува  доминација на мажите со 61,0 отсто“, наведува ИНСТАТ.

При анализа на земјата на потекло на лицата кои се стекнале со албанско државјанство, се забележува дека 85,1 отсто се со потекло од Косово, 4,3 од Турција и 2,1 отсто од Италија.

Гледано по возраст 27,1 отсто од лицата кои се стекнале со албанско државјанство припаѓаат на возрасната група од 30-39 години, по што следат возрасната група од 40-49 години и 20-29 години, соодветно со 20,3 и 19,1 отсто.

Од друга страна, според Институтот минатата година од албанско државјанство се откажале 721 лице што е за 0,4 отсто помал број споредено со претходната година. Од нив 406  се жени, а 315 се мажи, што значи дека доминараат жените со 56,3отсто.

За лицата кои се откажале од албанското државјанство, доминантна возрасна група е 30-39 години со 48,3 отсто, потоа возрасната група 40-49 години и 20-29 години со 22,1  односно 16,5 отсто.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена