Поврзи се со нас

Вести

Лубеницата – Освежителен и традиционален симбол на летото

Објавено

на

Со пристигнувањето на летото и високите температури, на пазарите во земјава заблеска вистинскиот симбол на летната сезона – лубеницата. Ова сочно и освежувачко овошје ја враќа насмевката на лицата на граѓаните и помага да ги преживеат летните жешки денови.

Лубеницата, научно позната како Citrullus lanatus, е растение од семејството на тиквите (Cucurbitaceae) и е позната по својата воденеста, слатка и освежувачка плодна меснатост. Со својата сочност и богатство на вода, лубеницата е одличен избор за граѓаните за да се хидрираат и задржат освежувачката состојба во ова летно време.

Со својот богат исхранбен состав, вклучувајќи витамини А и C, калиум и вода, лубеницата не само што овозможува освежувачки моменти, туку и има бројни здравствени предности. Таа помага во хидрирањето на организмот, го подобрува метаболизмот, го ојачува имунолошкиот систем и ги подобрува функциите на срцето.

Во Македонија, лубеницата има длабоки корени во културата и традицијата, таа е повеќе од плод – таа е симбол на летото, симбол на забавата, релаксацијата и порака дека животот треба да се слави и ужива во неговите наједноставни и убави моменти. Секој вкусен залак од лубеница донесува свежина и радост на лицата на граѓаните, создавајќи ја посакуваната атмосфера на летото.

Без разлика што содржи повеќе од 90 % вода, или за слаткиот вкус што експлодира во вашата уста со секој залак, овој плод е крунисано „омилено овошје“ на децата ширум светот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена