Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Лимон, овошје со долга листа на корисни својства

Објавено

на

  Лимонот е богат со разни витамини и антиоксиданси, поради што се смета за еден од најздравите видови на овошје. Многу луѓе си прават лимонада со вода и многу шеќер, но тоa сепак не е баш здрава опција. Наместо тоа, подобро е да исцедите еден лимон во чаша топла или ладна вода и да додадете лажиче мед. Покрај тоа, можете да користите сок од лимон како прелив за салати. Треба да се напомене дека целиот лимон е здрав, вклучувајќи го и сокот и кората од лимонот, доколку е органски.

  Ова цитрусно овошје има повеќекратни ефекти врз телото, поради што треба да се користи во исхраната.

  Ќе изгледате помлади

  Лимонот може да ви помогне да изгледате младолико благодарение на големата количина на витамин Ц. Има студии кои покажуваат дека големиот внес на овој витамин е поврзан со помалку сува кожа и помалку брчки.

  Го намалува крвниот притисок

  Високиот крвен притисок е поврзан со развој на голем број болести, вклучувајќи откажување на бубрезите и срцев удар. Лимонот може да помогне да се спречат овие состојби. Луѓето кои конзумирале барем половина лимон дневно и оделе по 7.000 чекори дневно имале значително подобар крвен притисок, се вели во една студијата. Се разбира, не треба да се потпирате само на лимон ако имате висок крвен притисок, но тој сигурно може делумно да ви помогне.

  Нема да бидете гладни

  Ако често се прејадувате, лимонот може да ви помогне затоа што содржи пектин, кој се наоѓа во лушпата и цитрусната пулпа, и кој ви помага да се чувствувате сити подолго.

  Помага при слабеење

  Лимонот е богат со полифеноли кои содржат антиоксиданси. Исто така, забележано е подобрување на нивото на шеќер во крвта, лептин и инсулин.

  Помага при воспаление

  Витаминот Ц има антиоксидантни својства кои ги ублажуваат воспаленијата.Тој е клучен во борбата против воспалението и во заштитата на имунолошките клетки.

  Лимонот ги ублажува настинките

  Лимонот може да ви помогне да закрепнете од настинка порано и да го зајакнете имунолошкиот систем. Покрај тоа, витаминот Ц помага при состојби поврзани со респираторни проблеми.

  Ќе пиете повеќе вода

  Водата помага при слабеење, го забрзува метаболизмот и обезбедува повеќе енергија. Понекогаш ни е здодевно да пиеме само обична вода. Ако додадете лимон во обична вода, добивате одличен освежителен пијалок.

  Спречува појава на камења во бубрезите

  Ако некогаш сте имале камен во бубрег, знаете каква болка носи со него. Но, ако лимонот е дел од вашата редовна исхрана, можеби нема да треба да се грижите за тоа. Лимонот има голема количина цитрат, што е докажано дека спречува појава на камења во бубрезите.

  Го подобрува холестеролот

  Лимонот е полн со состојки кои се борат против холестеролот, вклучително и витамин Ц, за кој е докажано дека го намалува нивото на лош холестерол. Покрај тоа, лимонот содржи флавоноиди кои го намалуваат нивото на лош холестерол и триглицериди.

  Лимонот е добар за здравјето на мозокот

  Иако луѓето често се фокусираат на она што е добро за одредени делови од телото, тие не треба да го заборават мозокот. Одредени состојби, како што е Алцхајмерова болест, може да се појават кај некои луѓе на одредена возраст. Затоа, важно е да се обрне внимание на некои животни навики, но и диета со цел да се намали ризикот од развој на такви состојби.

  Студија објавена во списанието за Алцхајмерова болест покажала дека лимонот може да спречи сериозен ментален пад. Одржувањето на здрави нивоа на витамин Ц заштитува од когнитивниот пад поврзан со возраста. Затоа, проверете дали внесувате доволно витамин Ц за да го заштитите вашиот мозок.

  Помага при движења на дебелото црево

  Лимонот е добар и за одржување на здравјето на дигестивниот тракт. Благодарение на неговата висока содржина на растворливи влакна, лимонот помага при редовно празнење на дебелото црево. Покрај тоа, ова овошје содржи и лимонска киселина, која исто така помага при варење.

  Ќе имате свеж здив

  Киселината содржана во лимон ќе ви го освежи здивот и ќе ги неутрализира непријатните мириси. Ако сте јаделе лук или кромид и сакате да се ослободите од непријатниот мирис, земете лимон.

  Иако лимонот е одличен за лош здив, лимонската киселина може трајно да ја оштети забната глеѓ. Ова може да доведе до промена на бојата на забите и прекумерна чувствителност, и на крајот до кариес и евентуално расипување на забите. Значи, и покрај бројните здравствени придобивки што ги има лимонот, умерената потрошувачка е клучна.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 7 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 8 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 11 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 13 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 15 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 16 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 18 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 19 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!