Поврзи се со нас

Гостивар

Литургија во Света Петка во Гостивар во спомен на Светите Козма и Дамјан

Објавено

на

Утрово, во спомен на светите бесребреници Козма и Дамјан, во храмот Света Петка во Гостивар, беше отслужена света архиерејска литургија на која чиноначалствуваше Митрополитот Тетовско гостиварски господин Јосиф во сослужение на протоереј Трпе Богојески и протоереј Александар Јанкоски.

По завршувањето на литургијата беше извршен чинот на Мал водосвет и беше прекршен празничниот колач, а Митрополитот се обрати кон верниците со пригодна беседа на која меѓу другото нагласи:

„Денеска, нашата света Црква по празникот Павловден, го прославува денот на светите бесребреници Козма и Дамјан. Овие двајца браќа изучиле вештини да лекуваат луѓе со разни лекарства. Односно, со лекарства кои ги правеле од собирање на лековити билки. Бидејќи имале силна и непоколеблива вера, Божјата благодат делувала врз сите луѓе коишто им се обраќале за помош. Колку што лекувале со разните треви, толку повеќе Бог, поради нивниот свет и праведен живот ја изливал Својата благодат врз нив за да се покаже Неговата сила преку делувањето на овие бесребреници. Уште од самиот почеток, овие свети браќа зеле завет пред Бога дека нема да наплаќаат, ниту пак ќе примаат било какви подароци од луѓето на кои ќе им помагаат во лекувањето на најразличните болести, маки и страдања. Со други зборови, биле свесни и цврсто уверени дека ниту тие, ниту пак нивните треви ја имаат таа сила да лекуваат разни болести, туку, милоста Божја ја излива Својата благодат, а тие се само орудие преку кое делува силата, односно, благодатта Божја. Токму ова сознание ги инспирира на заветот да не наплаќаат и да не примаат ништо во знак на благодарност. И ние денеска, кои сме собрани во нивна чест, да се обратиме кон нив со искрена молитва. Да бидат наши заштитници а и застапници пред лицето Божјо. Преку нивните молитви да ја зачуваме верата, а Бог да ни даде сила и мудрост и ние да се издигнуваме кон височината, кон Божјата правда, па измолувајќи благодат Божја, да наследиме Царство небесно. Денес мојата беседа во овој храм би ја завршил со една мисла од старец Ефрем Филотејски која можам да ја употребам бидејќи може денес немаме вакви лекари како светите Козма и Дамјан, но можеме да се молиме за нашите ближни кои боледуваат и страдаат. Тој вели: Влезете во некоја психијатриска болница за да видите колку многу човечки души страдаат. Ние, пак, кои сме „здрави“ сме повикани да не ги забораваме овие луѓе! Тие не би требало да бидат изоставени од нашите молитви и од нашата грижа. Да Го молиме Бога да испраќа трпение, олеснување, да дава исцеление. Треба да ги земеме на себе страдањата на нашиот ближен. Ако не правиме така, значи немаме љубов! Ако заборавиме на нив, надвор сме од Божјата љубов! Господ им дава испитанија за да ги прими во Своето Царство, но од нас бара да им покажеме сострадалност. Тоа што се затворени таму не значи дека треба и ние да ги напуштиме! Бидејќи и ние исто така би можеле да се најдеме таму еден ден. По молитвите на Светите маченици и бесребреници Козма и Дамјан Господ сите да не помилува.“

На крај од литургијата верниците се причестија со светите тајни на христијанството.

фото:тетовско-гостиварска епархија

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 11 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 18 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена