Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Лошиот сон го скратува животот за седум години

Објавено

на

Ново истражување со 300.000 средовечни испитаници покажа дека нарушеното дишење при спиењето е поврзано со здравјето на срцето и оти лошиот сон го скратува животниот век за околу седум години.

Иако не може да вети долговечност, спиењето ги одржува виталните телесни процеси да се движат како што треба. Истражувачите на Универзитетот во Сиднеј во Австралија и Универзитетот на Јужна Данска ги проучиле податоците за поврзаноста со спиењето и срцевите болести на 308.683 средовечни луѓе. Опфатени биле клинички нарушувања на спиењето, како што се несоница и проблеми со дишењето, како и други неповолни појави поврзани со спиењето – нејасен распоред во спиењето, ‘рчење и дневна поспаност.

Недостатокот на сон не е само чувство на умор. Тоа е поврзано со сериозни хронични здравствени состојби, вклучувајќи ги тука срцевите болести, дијабетес и слаб имунитет. Тоа, исто така, ја загрозува способноста за справување со стресот. Уште повеќе, истражувањата покажуваат дека лошите навики околу спиењето го скратуваат животот на една личност.

Така, двете најчести нарушувања околу спиењето поврзани со дишењето во овие испитувања биле централната ноќна апнеја и опструктивната ноќна апнеја.

Заклучокот вели дека животниот век на лице со здраво срце, но со нарушен сон, се скратува за околу седум години. Кај жените, нарушеното дишење при спиење е поврзано го намалува на здравјето на срцето за 7,3 години, а кај мажите – за 6,7 години во просек. Луѓето кои спиеле лошо, како што е дефинирано во научниот труд, имале просечно двегодишно намалување на здравјето на срцето.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 11 часа

Внимавајте кога подгревате одредена храна, можни се опасности

Македонијапред 13 часа

Итна набавка на лекот „фезго“, јавно побара пациентка со канцер

Гостиварпред 14 часа

Гостиварецот Златко Панзов добитник на наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод

Гостиварпред 15 часа

Хуманитарното здружение „Др. Трајче Нешковски“ Гостивар ќе ги субвенционира еднодневните екскурзии на ученици во социјален ризик

Гостиварпред 16 часа

41 годишник нападнат од куче скитник на улица во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Од полноќ нови цени на горивата

Вестипред 17 часа

Англија забрани пластичен прибор за јадење и чинии за еднократна употреба

Гостиварпред 19 часа

Трагична несреќа на патарина во Гостивар, загина 18 годишно момче

Гостиварпред 19 часа

Детска недела во градинките во Гостивар со работилници, музика, игри, посети

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена