Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ова се знаците кои покажуваат дека вашето тело старее побрзо отколку што треба

Објавено

на

Можеби на 35 или 40 години повеќе не можеме да ги правиме истите работи што ги можевме во раните 20-ти, но тоа не значи дека треба да прифатиме болки во зглобовите или проблеми со сува кожа. Сите овие состојби се јавуваат подоцна во животот, а доколку ги доживеете на многу помлада возраст, можеби е време да ги промените вашите навики за да ја намалите возраста на вашето тело. Ова се некои од знаците за да препознаеме дека телото старее побрзо отколку што треба и како да ги поправиме.

Сончеви дамки

Кафеавите сончеви дамки се појавуваат најмногу на лицето и рацете и особено се чести кај луѓето постари од 50 години. Повеќето од нив се безопасни и предизвикани од долгогодишното изложување на сонце, но луѓето под 50 години не би требало да имаат многу такви пеги. Посетете го вашиот лекар ако дамките се црни, ја менуваат формата, крварат или имаат назабени рабови. За да ги спречите, користете крема за сончање и покријте се со лесна облека и капа на сонце.

Проблеми со меморијата

Благите промени во меморијата го придружуваат процесот на стареење и можат да започнат уште во четириесеттите. Можеби ќе ви треба подолго време да запомните имиња и факти или да запомните зошто сте влегле во одредена просторија, но тоа не треба да се изразува премногу рано во животот. Исто така, повеќето случаи на Алцхајмерова болест и други видови на деменција не се јавуваат пред 65-годишна возраст и важно е да се запамети дека деменцијата не е нормален дел од стареењето. За да го задржите вашиот ум остар, хранете се здраво, останете социјално активни и редовно вежбајте.

Болка во зглобовите

Не секој почнува да чувствува болка и вкочанетост во зглобовите како што старее. Сепак, шансата за развој на остеоартритис се зголемува со возраста. Мажите обично ги имаат првите симптоми по 45-тата година, а жените по 55-тата година. Иако не постои лек за остеоартритис, можете да ја забавите неговата прогресија. Дури и еден час вежбање неделно може да помогне. Вежбајте флексибилност, зајакнување на мускулите и аеробни вежби.

Лесно и брзо ви се појавуваат модринки

Лесните модринки стануваат почести по 60-тата година, бидејќи кожата станува потенка и губи маснотии како што стареете. Вашите крвни садови, исто така, стануваат покревки, па дури и некои лекови можат полесно да ви предизвикаат модринки. Повеќето модринки се безопасни и исчезнуваат сами од себе. Посетете го вашиот лекар ако често имате многу големи модринки, особено на градите, грбот или лицето, или ако тие почнале да се појавуваат по започнувањето на нова терапија.

Проблеми со видот

По 40-тата година, најверојатно ќе имате проблеми со видот кога гледате блиски предмети, како што се читање мени или пишување на телефон – состојба наречена пресбиопија. Понекогаш стареењето носи посериозни проблеми како глауком, катаракта и макуларна дегенерација, а за да го намалите ризикот носете очила за сонце што штитат од UV светлина.

Сува кожа

Вашата кожа произведува помалку маснотии како што стареете, па може да стане сува и безживотна, особено ако имате над 40 години, но сувоста може да биде предизвикана и од работите што ги правите. За да го спречите тоа, туширајте се со млака, а не топла вода, нежно исчистете ја кожата и добро хидрирајте ја, пијте доволно течности и не поминувајте многу време на сув воздух. Ако вашата кожа е сè уште многу сува и чеша, посетете дерматолог за да ги исклучите потенцијалните медицински проблеми.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена