fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

„Магнезиум хлорид“ – минерал кој лекува многу болести

Објавено

на

Содржи околу 30% магнезиум и 70% хлорид. Познат е по својата способност да лекува многу заболувања. Лекува реума, остеопороза, болки во зглобови коски, отоци на прсти на раце и нозе, неподвижност, болки во р’бетот, ја лекува простатата, мозочен и срцев удар, дијабетис, регулира висок крвен притисок, ефикасен е и кај мултиплекс склероза, разни инфеции итн.

magnesium_chloride

Магнезиумот преставува еден вид катализатор односно придвижувачки систем кој регулира многу процеси во нашето тело. Магнезиумот е есенцијален ко-фактор во повеќе од 300 реакции во организмот

Сварете еден литар вода и оставете да се излади. Во шише или друг стаклен сад ставете 33 грама магнезиум хлорид, а потоа еден литар зовриена и изладена вода. Затворете го и протресете го шишето. Секогаш така постапувајте.
Нема потреба да се чува во фрижидер.
Дневна доза: Големина на мал филџан, во зависност од видот на болеста и возраста на лицето.

1. Магнезиум хлорид повторно ја воспоставува минералната рамнотежа кај пациенти со артроза, поттикнување на функцијата на органите, како што се бубрезите, да лачат “Acidumurikum” (урична киселина).
2. Регулирање на нервите и мускулите и да учествува во преносот на нервните импулси.
3. Магнезиум хлорид е главен фактор во менталната и физичката енергија и ја задржува рамнотежата во механизмот на дејствување и релаксација на мускулите, го спречува мускулниот замор и нивно згрчување, ги зајакнува мускулите, и се препорачува за секој спортист.
4. Магнезиум хлорид е потребен за правилно функционирање на срцето, игра важна улога во многу биолошки процеси.
5. Го подобрува варењето на храната и ви дава енергија, добар антидепресив и анти-стрес агент.
6. Игра најважната улога во регулирањето на телесната температура.
7. Тоа е корисно за превенција на висок холестерол.
8. Ја регулира функцијата на цревата.
9. Игра важна улога во формирање на коските.
10. Игра важна улога во метаболизмот на јаглените хидрати и протеини.
11. Овој пијалак придонесува за решавање на проблемот на иритираните нервни мускули, на пример. со тетанус, епилепсија, итн.
12. Ја намалува количината на масти во крвта, делува против артериосклероза, ја прочистува крвта, ги оживува мозочните клетки, дава и одржува виталност во староста.
13. По четириесет години во човечкото тело се добива помалку и помалку магнезиум преку храната, која е причина за старост и болест. Затоа, магнезиум треба да се внеусува во согласност со возраста.
14. Ги решава проблемите на простатата и на хемороиди.
15. Спречување на грип.
16. Ја продолжува младоста – виталност.
17. Спречување на дебелината.
18. Го спречува ракот.
19. Спречува артериосклероза.
20. Тоа е одличен лаксатив.
21. Регулира варење на храната.
22. Го ублажува бронхитисот.
23. Спречи смрзнатини.
24. Работи против лошиот здив.

Доза

Од 10 до 50 години: половина чаша.
Од 51 до 70 години: една кафена чаша на утро.
Над 70 години: Една кафена чаша наутро и една чаша во вечерните часови.
Луѓето кои живеат во градовите и се хранат сиромашно поради рафинираната храна, треба да внесуваат малку повеќе магнезиум. За луѓето кои живеат во земјата, дозата може да се намали. Тоа е сигурно дека внесувањето на магнезиум нема да ги реши сите проблеми на нивната болест, но болеста барем делумно ќе се потисне и ќе се врати виталноста.
Внесувањето на магнезиум не предизвикува зависност – без страв може да се земе истовремено со други лекови.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!