Поврзи се со нас

Спорт

Македонија на 90 минути од Европско првенство – Денес од 18 часот против Грузија

Објавено

на

Фудбалската репрезентација на Македонија, денеска во Тбилиси, го игра најзначајниот натпревар во својата фудбалска историја. Со победа над Грузија, македонските фудбалери ќе изборат пласман на Европското првенство. Ниту Македонија ниту Грузија досега не настапиле на ните едно големо натпреварување како Европскиот шампионат.

Игор Ангеловски има проблеми со составување на тимот поради позитивните тестови на Ристевски и  Велковски, неочекуваната повреда на Барди ќе биде најголемиот хендикеп за „црвено-жолтите“, неизвесен и е капитенот на Динамо, Аријан Адеми, сепак селекторот најавува дека националниот тим ќе атакува на победа.

Проблеми околу составот има и Владимир Вајс, на Грузијците ќе им недостасуваат тројца мноу важни играчи, Чакветаѕе, Кваратцкелија и Шенгелија.

За очекување е македонската селекција да излезе во формација 3-5-2, со Димитриевски на голот, Бејтулаи, Муслиу и Велкоски во одбраната, по страничните позиции стандардно Стефан Ристовски десно и Езгијан Алиоски лево. Во средината Николов, Спировски или Адеми и Елиф Елмас во редот за врска како поддршка за напаѓачите Несторовски и Пандев.

Мечот на „Динамо арена“ ќе започне во 18 часот, а ќе го суди искусниот Англичанец Ентони Тејлор.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 40 минути

Мајка пријавила напад врз синот од соученик во гостиварско училиште

Македонијапред 1 час

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 2 часа

Фатен малолетник во Гостивар кој украл „пежо 306“

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Османи собра 10.000 потписи, Димитриевски има 8.400, Таравари 7.513, Ванковска 6.237…

Македонијапред 3 часа

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Вестипред 4 часа

Тексас продолжува да ја гради бариерата на границата со Мексико

Занимливостипред 5 часа

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гости: Живка Ѓурчиновска и Г‘зиме Фејзи | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Спортпред 20 часа

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена