Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Маслиново масло против проширени вени

Објавено

на

Непријатниот изглед на нозете можете да го ублажите преку оваа храна која сигурно ја имате во вашата кујна.

Неправилното функционирање на малите вентили во вените доведува до нивно проширување.

Кај здрава личност постојат мали вентили кои се отвораат и затвораат за правилен проток на крв во срцето во една насока. Но, кога овие вентили не работат правилно, крвта почнува да тече наназад, предизвикувајќи вените да изгледаат зголемени и отечени.

Можете природно да ги тренирате да работат правилно, а една од намирниците која може да ви помогне во тоа е маслиновото масло, кое што сигурно е дел од вашите оброци.

Покрај тоа што го користи во кујната, ова масло има и корисни придобивки кога се користи во служба на убавината. Добро тонизира, смирува, има антиинфламаторно дејство, а исто така ја апсорбира кожата за да го активира протокот на крв со проширување на вените. Омега 3 масните киселини од него минуваат низ вените и на тој начин ја враќаат функционалноста на еднонасочниот вентил, што резултира со намалување на проширените вени.

Како да го користите?

Земете мала количина маслиново масло и стоплете ја. Земете памукче или некоја крпа, натопете го во маслото и почнете да ја масирате областа која е критична за вас. Масирајте неколку минути, што е доволно за кожата да се впие и да стигне до вените.

Повторете ја оваа постапка најмалку два пати месечно. После неколку „третмани“ ќе забележите подобрување и поубав изглед на вашите нозе.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 56 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 3 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 5 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 6 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 7 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 8 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 9 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 10 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 11 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена