Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирници кои се штетни за нашите заби

Објавено

на

Грижата за забите е важна за одржување на оралното здравје, но редовното четкање и конецот само по себе не е доволно. Она што го јадеме и пиеме исто така има значително влијание врз состојбата на нашите заби.

Ова се неколкуте намирници и пијалоци што треба да ги избегнувате или да ги ограничите за да ги одржувате вашите заби здрави:

Кисели бонбони: Покрај тоа што се слатки, киселите бонбони се особено лоши за забите. Тие содржат различни видови киселини кои можат сериозно да ја оштетат глеѓта. Покрај тоа, поради нивната леплива текстура, тие остануваат долго време на забите, што го зголемува ризикот од расипување на забите. Ако имате потреба од слатко, подобар избор е чоколадото кое можете побрзо да го изџвакате и да го измиете со вода.

Леб: Можеби не очекувате лебот да биде проблем за вашите заби, но кога џвакате леб, вашата плунка го разградува скробот во шеќер. Исто така, меките парчиња леб можат да се залепат во жлебовите меѓу забите, што создава поволна средина за развој на кариес. Ако сакате да јадете јаглехидрати, пробајте да изберете интегрални типови кои содржат помалку додаден шеќер и се помалку склони кон распаѓање.

Алкохол: Алкохолните пијалоци, освен што генерално имаат негативен ефект врз здравјето, можат да предизвикаат и сувост на устата. Сувата уста нема доволно плунка, што е важно за одржување на здравјето на забите. Плунката помага да се спречи лепењето на храната за забите и да се измијат остатоците од храната. Исто така, помага да се поправат почетните знаци на расипување на забите и заболување на непцата. За да ја одржувате устата хидрирана, се препорачува да пиете доволно вода и да користите раствори со флуор за плакнење на устата.

Газирани пијалоци: Газираните пијалоци, дури и оние без шеќер, можат сериозно да ги оштетат забите. Киселината во овие пијалоци го стимулира производството на дополнителна киселина во устата, која ја напаѓа забната глеѓ. Ако често пиете газирани пијалоци, практично ги покривате забите со киселина, што може да доведе до кариес. Исто така, овие пијалоци често ја сушат устата, намалувајќи го производството на плунка, што дополнително ја влошува состојбата. Исто така, темните газирани пијалоци може да предизвикаат промена на бојата и дамки на забите.

Мраз: Џвакањето мраз може да изгледа безопасно, но може сериозно да ја оштети забната глеѓ и да го зголеми ризикот од повреди на забите како што се испукани или скршени заби и лабави коронки. Наместо да го џвакате мразот, користете го за да го разладите пијалокот.

Цитрусни овошја: Цитрусните овошја како што се портокалите, грејпфрутите и лимоните се богати со витамин Ц, но содржат и голема количина на киселина која може да ја еродира забната глеѓ. Дури и ако додадете капка сок од лимон или лимета во вода, може да ја зголемите киселоста на пијалокот. За да го намалите ризикот, консумирајте ги овие намирници и пијалоци умерено за време на оброците, а потоа исплакнете ја устата со вода.

Чипс: Крцкањето на чипсот може да биде задоволувачко, но оваа закуска содржи многу скроб кој брзо се претвора во шеќер. Скробот често останува на површината и помеѓу забите, обезбедувајќи храна за бактериите во плакот. По конзумирање на чипс, се препорачува чистење со конец за отстранување на задржаните честички.

Грижата за оралното здравје бара да бидеме свесни за тоа што јадеме и пиеме. Иако не мора целосно да ги избегнувате овие намирници и пијалоци, ограничувањето на нивната потрошувачка, редовното одржување на оралната хигиена и редовните посети на стоматолог може значително да придонесе за одржување на забите и непцата во добра состојба.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 7 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 8 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 10 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 12 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 13 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 14 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 17 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена