Поврзи се со нас

Гостивар

Медицинарите ги собраа пехарите на општинскиот натпревар по прва помош во Гостивар

Објавено

на

Викендов што измина во Гостивар се одржа општински натпревар по прва помош за  млади, кој традиционално го организира Црвениот крст. Во натпреварувањето учествуваа екипи од средното медицинско и економското училиште од Гостивар и гимназијата од Маврово Ростуше.

Средношколците имаа можност да ги покажат своите знаења и вештини за справување во случај на итна потреба од помош на повредени и болни лица во различни ситуации, за што беа оценувани од комисија.

„На овогодинешниот натпревар по прва помош апсолутен победник е средното медицинско училиште ,,Гостивар” , односно трите места ги освоија трите екипи од истоименото училиште. Црвен крст на Република Северна Македонија Општинска организација Гостивар упатува честитки до победниците и благодарност до сите учесници.“, соопштија организаторите.

Општинскиот натпревар по прва помош за млади во Гостивар се одржа по 37-ми пат. Натпреварувањето на државно ниво ќе се организира во септември. Целта е да се гради натпреварувачки дух кај младите и да се едуцираат за пружење помош на повредени и болни лица.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена