Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Медот како лек – болести и тешкотии каде што може да помогне

Објавено

на

Освен природен шеќер, медот содржи и мешавина од амино киселини, витамини, минерали, железо, цинк и антиоксиданси. Освен што се користи како природен засладувач, медот се користи и како антиинфламаторно, антиоксидативно и антибактериско средство.

Луѓето вообичаено користат мед за лекување кашлица и локално за лекување на изгореници и зараснување на рани.

Истражувањето за мед за специфични состојби вклучува:

Кардиоваскуларни заболувања: Антиоксидансите во медот се поврзани со намален ризик од срцеви заболувања.

Кашлица: Студиите сугерираат дека медот може да делува како сигурен потиснувач на кашлица кај некои луѓе со инфекции на горниот респираторен тракт и акутна ноќна кашлица.

Гастроинтестинални заболувања: Истражувањата покажуваат дека медот може да помогне во ублажување на некои гастроинтестинални состојби како што е дијареата поврзана со гастроентеритис. Медот може да биде ефикасен и како дел од терапијата за рехидратација.

Невролошка болест: Истражувањата покажуваат дека медот може да има антидепресивни, антиконвулзивни и антианксиозни придобивки. Во некои студии, медот е докажано дека помага во спречување на нарушувања на меморијата.

Заздравување на рана: Докажано е дека локалната употреба на мед го поттикнува заздравувањето на раните, особено при изгореници.

Но некогаш од медот може да се појават и несакани ефекти. Медот е генерално безбеден за возрасни и деца над една година. Сепак, избегнувајте да давате мед, дури и во мали количини, на бебиња под една година. Медот може да предизвика ретка, но сериозна гастроинтестинална состојба.

Некои луѓе се чувствителни или алергични на одредени состојки во медот, особено пчелниот полен. Иако ретки, алергиите на пчелен полен може да предизвикаат сериозни, а понекогаш и фатални несакани ефекти. Знаците и симптомите на реакција вклучуваат: отежнато дишење и други симптоми на астма, вртоглавица, гадење, повраќање, слабост, прекумерно потење, бесвест, неправилен срцев ритам (аритмии) и слично.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена