Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Меѓународниот фудбал само што започна – Македонските тимови експресно испаднаа од ЛШ и ЛЕ

Македонските фудбалски клубови кои изминатава сезона изборија место во меѓународните натпреварувања под капата на УЕФА, ги одиграа своите натпревари.

Иако, за Лигата на Шампиони и Лига Европа ова е загревање, македонските клубови експресно го завршија своето учество.

Четири од четири екипи кои не претставуваат во Европа испаднаа уште во првиот круг. Шампионот Шкендија во квалификациите за ЛШ испадна од Номе Каљу, Академија Пандев нокаутирана од Зрински, Македонија Ѓ.П. прими 6 гола од Алашкерт, Шкупи пет пати ја вадеше топката од мрежа во дуелите со Пјуник.

Ова е исходот на македонските фудбалски клубови со противници надвор од границите на државата. Меѓународниот фудбал штотуку започна да се загрева за возбудувањата што следат, македонските тимови ја чекаат следната сезона за натпревари од ваков карактер. Среќа, што правилата на УЕФА така налагаат, па испаднатите од ЛШ ќе играат квалификации за ЛЕ, така тетовска Шкендија ќе има нови 180 минути да не претставува во фудбалска Европа.

Од вкупно осум одиграни натпревари, само една победа и еден нерешен исход, а дури шест порази претрпеа четирите македонски преставници на европската сцена.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!