Поврзи се со нас

Живот

Успешна приказна на “ГОСТИВАРСКИТЕ ММА БОРЦИ”

Објавено

на

Веке 8 години во Гостивар функционира ММА клубот Protector-Dolcino MMA fight club. Повлечени во својот клуб надвор од јавноста напорно работат, тренираат и полека го заземаат своето место во врвот на квалитетни ММА клубови во Македонија.

Предводени од тренерот Гоце Димитриевски – Нинџа со стегнати тупаници ги совладуваат сите предизвици кои се испречуваат пред нив. Ги посетивме да ни ја раскажат својата приказна.

 

ГП: Кога е формиран Protector клубот и како дојдовте до идеја да го формирате?

Protector-Dolcino MMA fight club е формиран во 2008 година. Идејата беше и од многу поодамна да направиме вакво место каде ќе се “пробаме” сите вљубеници на боречки спортови. Едноставно желбата беше преголема и не можевме повеќе да чекаме, со подршка на Ивица Петковски кој несебично ни помага до ден денес успеавме заеднички да го создаеме клубот.

ГП: Твоето искуство како борец, одлучи да го пренесеш на помладите?

Со боречки вештини се занимавам од 15 години. Почнав со кик бокс 1996 во клубот Емона. Во самиот старт бев доста успешен, два пати државен првак 1996 и 1997. Во 2000 бев втор на државно првенство во лоу-кик, каде после тоа добив одлична понуда професионално да продолжам со бокс. Но продолжив да ја усовршувам мојата техника.

Во 2007 се запознав со Гоце Цандовски кој ме внесе во ММА спортот. Во 2010 го имав првиот ММА професионален меч и првата победа. 2011 освоив второ место на грипинг турнир во Задар, тој период имав 6 професионални борби. 2013 добив покана да го посетам кампот на најпознатиот светски клуб ALL STARS во Стокхолм и тренирам со светските борци Александар Густафсон, Илир Љатифи, Магнус Седенбланд и др.

Кога требаше да продолжам во овој клуб ALL STARS ми се случи потешка повреда со што завршти мојата професионална кариера. Сега единствена моја цел е целото мое знаење и искуство да го пренесам на членовите на клубот.

1509021_10204710885030396_1184639735542686655_n 1382334_594382093937429_587582790_n

ГП: Досегашни натпреварувања, успеси?

Со клубот учествуваме на сите натпревари што се одржуваат во државава, неважно дали е натпреварувачки или ревијален карактер. Важно да се претставиме и промовираме овој спорт. Со клубот имаме преку 70 борби аматерски и профи во сите категории. ММА имаме околу 25 борби, 13 победи.

ГП: Кои се плановите за во иднина?

Пред се да го зачуваме контиунитетот и квалитетот на работа во клубот. Да се трудиме да направиме што повеќе квалитетни борци, потоа успесите сами ќе си дојдат. Ќе бидеме пресреќни ако успееме и на државно ниво да формираме ММА федерација со што би ни се отвориле вратите кон Европа.

ГП: Дали клубот е отворен за нови членови?

Добродојдени се сите оние кои имаат желба напорно да тренираат.

dsc_8937

Поразговараме и со двајца од членовите на клубот кој веќе имаат повеќе професионални борби и се светла иднина на Македонската ММА. Вредно е да се напомене дека и двајцата целосно потекнуваат од Protector-Dolcino MMA fight club.

Филип Стефановски (22)

12795339_560115857479863_4232710312809599547_n

ГП: Колку време се занимаваш со овој спорт?

Тренирам ММА од 15-та година, значи 7 год. Претходно имам тренирано и шотокан карате.

ГП: Колку професионални борби, победи? dsc_9040

Досега имам 5 професионални борби од кои 4 победи (во прва минута) и еден пораз.

ГП: Кои натпреварувања ти следуваат во иднина и на што ќе се фокусираш?

Моментално напорно се спремам за меморијалниот турнир во Велес, на 7 октомври кој се одржува во чест на погинатите бранители од Kуманово. Ќе настапуваме домашни против странски борци.

Сакам да учествувам на овој турнир бидејќи единствено така можам да им оддадам почит на бранителите. Секако тука е и прекрасното чувство кога настапувам пред домашна публика. Во иднина планирам да се фокусирам на усовршување на одредени аспекти од ММА и подобрување на арсеналот од техники, посебно боксот.

13606506_613647502126698_1078805900827455492_n

ГП: Важиш за најдобар твоја категораија во државава?

Во Македонија нема официјален ранг на ММА борци. Но конкретно во мојата категорија се сметам за најдобар и најискусен.

 

Блашко Петковски (18)

ГП: Од колку години почна да тренираш?

Почнав да тренирам со самото отварање на клубот во 2008 година,кога имав 10 години.

dsc_9056 dsc_9062

ГП: Колку професионални борби, победи?

Вкупно имам 12 официјални борби. Во ММА, граплинг, кик бокс (кик лајт и лајт контакт) и 3 победи. Најзначајна победа ми е во кик бокс во Штип, со која се пласирав на меѓународен турнир во Анталија.

13427816_1042805642421915_8787663479897707411_n

ГП: Што би им препорачал на твоите врсници?

Би им порачал да не се плашат да го превземат следниот чекор доколку навистина посакуваат нешто. Секој може да има голем успех само со голема желба и посветеност кон спортот. Овој спорт е во фаза на раст бидејќи е еден од поновите и тоа може да се искористи за големи успеси.

Ви благодариме за срдечниот пречек.

gostivarpress.mk  ви посакува многу успех и многу победи !

 

фотo: Н.П 

gostivarpress.mk
Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 9 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 9 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 11 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 11 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 14 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 15 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 16 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 18 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 19 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 21 час

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 2 дена

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 5 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена