Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Музичарите имаат подобра меморија

Објавено

на

Еден поглед во внатрешноста на мозоците на професионалните музичари им овозможи на психолозите од Универзитетот Арлинтон во Тексас да ја откријат врската помеѓу музичкото образование и ефектите врз долгорочната меморија.

Веќе е познато дека луѓето со музичко образование за дел од секунда побрзо ги обработуваат јазичните задачи од луѓето кои не се музичари, а имаат исто така и подобра работна меморија. „Она што не интересираше е дали има разлика во сликовитата и вербалната меморија и дали има ефект врз долгорочната меморија“ – истакнуваат истражувачите. Ако се покажат позитивни резултати, тоа би можело да се искористи кај лицата со когнитивни пречки.

За таа цел, со помош на EEG биле мерени електричните активности на невроните во мозокот кај 14 музичари и 15 лица без музичко обрзование и биле бележени разликите во фронталниот и париеталниот лобус. Париеталниот лобус се наоѓа веднаш позади фронталниот и е одговорен за обработка на перцепцијата, за внимание и меморија.

Музичарите кои свиреле класична музика повеќе од 15 години ги надминале оние кои не биле музичари, кај оние задачи каде што се испитувала работната меморија. Но кај тестовите за долгорочна меморија, зголемена чувствителност била забележана само кај меморијата за слики.

Невралните одговори кај музичарите биле побрзи и во средниот фронтален дел (300-500 милисекунди) и во периеталниот лобус (400-800 милисекунди).

Студијата не испитува зошто се стекнува ваквата предност, но истражувачите сметаат дека музичарите имаат подобра меморија за слики, бидејќи секојдневно се среќаваат со музички партитури.

„Со ова се надополнуват доказите дека музичкото образование е добар начин да се подобрат когнитивните способности“ – велат истражувачите.

 

Во соработка со Е наука

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 30 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 60 минути

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 6 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 7 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 24 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 20 часа

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена