fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Зошто ни течат солзи кога плачеме?

Објавено

на

Најчесто се мисли дека солзите се само израз на тага. А знеме и дека солзи ни течат кога воопшто не сме тажни. Како е тоа можно?

Нашите очни капаци се збрчкана кожа кои се спуштаат и подигаат како театарска завеса. Капаците се движат толку брзо и не сметаат на нашиот поглед. Ние не сме свесни за тоа движење иако очните капаци се спуштаат и подигаат на секои шест секунди.

Во надворешниот агол на окото постои солзна жлезда. Кога и да трепнеме, се лачи течност на отворот на солзниот канал, за да се исплакне рожницата и спречи нејзино сушење. Нешто слично се случува и кога плачеме.

Дали сте забележале дека на некои луѓе им течат солзи и кога се смеат? Еве го одговорот. Кога се смееме, мускулите ја притегаат солзната жлезда и таа почнува засилено да лачи течност.

Каква е тогаш врската помеѓу солзите и тажното расположение? Човекот е единственото суштество, кое со плачење ги изразува своите чувства.

Доенчињата плачат, но не солзат додеа не почнат да размислуваат и чувствуваат.

Кога сме тажни, нашите чувства наместо да се изразат со зборови, се канализираат со механизмот кој создава солзи. Тоа е рефлексна реакција која се случува против наша волја, затоа што нашиот организам така ги изразува чувствата кои не можеме или не сакаме да ги искажеме со зборови.

Преку плачењето се ослободува и ендорфин. Тоа е истиот хормон кој се ослободува и за време на секс или вежбање, затоа понекогаш кога ќе се исплачеме се чувствуваме подобро.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!