fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

МЗ со инфо за имунитетот кај вакцинираните и најчестите несакани ефекти

Објавено

на

Министерството за здравство излезе со информации наменети за граѓаните кои веќе ја примија првата доза на вакцината „Астра Зенека“ во соседна Србија и за оние кои во следниот период ќе се вакцинираат.

Од таму појаснуваат дека по примање на првата доза од вакцината, потребни се до три недели да се создаде имунитет.

„Ова значи дека сите кои деновиве примиле вакцина треба да се исклучително внимателни и следните три недели да продолжат да ги почитуваат мерките за лична заштита. Најчести несакани ефекти: Болка на местото на апликација, црвенило и чешање, покачена телесна температура, треска, главоболка, болки во мускули. Се јавуваат кај 1 од 10 индивидуи. Поретко се јавува алергиска реакцијa. Најчесто несаканите ефекти се благи и краткотрајни и исчезнуваат еден ден до два по вакцинацијата“.

МЗ сподели и ЛИНК кадешто може да се најдат подетални информации за вакцините.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!