Поврзи се со нас

Вести Гостивар

На денешен датум е роден легендарниот Фреди Меркјури

Фреди Меркјури е роден на 5 септември 1946 година во Занзибар, како Фарук Булсара во семејството на  Џер и Боми Булсара, кои биле економисти.  Како мало дете на училиште постигнувал одлични резултати, бил добар спортист, а кога наставниците го увиделе неговиот талент за музика, почнал да посетува часови по клавир. Во средно училиште станал член на еден локален бенд, каде и почнале да ги викаат Фреди, име кое го прифатиле и неговите најблиски.

Со семејството се преселил во Лондон во 1964, бегајќи од револуцијата во Занзибар. Таму почнува да настапува со еден блуз бенд, а наскоро им се придружил на Брајан Меј и Роџер Тејлор, кои свиреле во бендот Смајл. Кога во групата дошол и Џон Дикон, основана е легендарната Квин во 1970-та година.

Првиот албум го објавиле во 1973, а две години подоцна е снимен хитот „Боемска рапсодија“, кој останал на врвот на британската топ-листа цели девет недели. Квин стекнуваат планетарна слава, а освен во групата Фреди остварил и соло кариера и соработки со познати музички имиња.

Почина во 1991, по компликации од СИДА, од која боледуваше.

Научно е прогласен за најдобар пејач на сите времиња.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!