Поврзи се со нас

Занимливости

На дрво наредиле дијаманти и оп – елка од 14 милиони евра

Вчера беше претставена најскапата новогодишна елка на светот, со проценета вредност од 13,95 милиони евра.

Изложена е во лобито на луксузниот хотел „Кемпински“ во Марбела, Шпанија, за да го одбележи почетокот на сезоната на празници, а толкава вредност достигна исклучиво поради вредните украси. Сите украси се лично креирани од британската славна дизајнерка, уметница и експерт за дијаманти Деби Вингам.

На дрвото се закачени некои од најскапите уметнички дела ширум светот. Деби направи дури 500 украси, а покани уште неколку уметници да и се придружат и да придонесат во изработката на најскапата елка на светот.

Декорациите вклучуваат исклучително вредни розови, црвени, бели и црни дијаманти, четири-каратен сафир и рециклиран накит од најпознатите брендови (Булгари, Картиер, Шанел…), но и класични традиционални слатки, без кои празниците не можат да поминат.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!