Поврзи се со нас

Вести

На крајот на август ќе се организира најголемата потрага по чудовиштето Неси

Објавено

на

Центарот Лох Нес во Шкотска бара „идни трагачи по чудовишта“ и доброволци да се придружат на најголемата потрага по Неси, што ќе се одржи на 26 и 27 август.

Планирано е тоа да биде најголема потрага од 1972 години, кога Бирото за истражување на Лох Нес во езерото бараше знаци на постоење на џиновското митско животно.

Центарот Лох Нес соопшти дека нивниот тим ќе распореди дронови опремени со камери кои ќе можат од воздух да прават термички слики во водата. Исто така ќе користат и хидрофон за детектирање на акустични сигнали под вода. Доброволците ќе бидат задолжени да внимаваат на движењето на водата.

Седиштето на Центарот Лох Нес е во стариот хотел Друмнадрохит каде во 1933 година менаџерката Алди Мекеј пријавила дека видел „водено чудовиште“ во најголемото и едно од најдлабоките езера во Велика Британија. Таа приказна предизвика светска фасцинација од чудовиштето и потрагата по него, и беше инспирација за измами и стотици извештаи на очевидци. Низ годините беа понудени голем број теории или објаснувања, вклучително и дека животното можеби е некаков преживеан праисториски воден рептил „Плесиосаурус“, џиновска јагула или дури и циркуски слон кој плива.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена