Поврзи се со нас

Вести Гостивар

На што да внимавате кога купувате храна на жешкото време?

Објавено

на

  Топлото време носи висок ризик за труења предизвикани од расипана храна. Кога се купуваат прехранбени производи, какви и да се, мора да се внимава тие да бидат соодветно чувани, спакувани и слично.

  Во советите од Институтот за јавно здравје, во однос на безбедноста на храмата се наведува: Одберете безбедно произведена храна која се продава во објекти кои исполнуваат услови за хигиенско чување на храната. На пример:

  • пастеризирано млеко кое се чува во малопродажбата во разладен уред или стерилизирано млеко
  • млечни производи на кои пишува дека се направени од патсеризирано млеко, во малопродажбата се изложени во разладен уред, после купувањето веднаш да се сместат во разладен уред. Внимавајте на рокот на употреба!
  • месо и месни производи чувани во разладни уреди или замрзнувачи при малопродажба. После купувањето на овие производи треба што поскоро да се стават во фрижидер и пред консумација да се обработат термички ( варење, печење, пржење).
  • јајца, без оштетена лушпа, кои се сеуште во рокот на употреба, чувани во фрижидер и добро термички обработени. Избегнувајте храна која содржи свежи јајца или недоволно термички обработени јајца
  • Одберете готова или делумно подготвена храна која е правилно чувана – складирана и во простор каде нема можност за хемиска контаминација.
  • Зеленчукот и овошјето пред употреба задолжително да се измијат со чиста безбедна вода

  Свежото овошје и зеленчукот се сметаат како значајни извори на патогени микроорганизми и хемиски контаминенти. Затоа е важно овошјето и зеленчукот да се измијат со безбедна- чиста вода пред нивното конзумирање. Да се отстранат оштетените делови од овошјето или зеленчукот заради тоа што бактериите можат да навлезат на тие места.

  • Користете безбедна вода од водовод или третирајте ја односно дезинфицирајте за да стане безбедна.
  • Не користете храна со поминат рок на употреба
  • Не користете храна која веќе ги променила својата боја, мирис, вкус и изглед
  • Не ги употребувајте оштетените, надуваните и оксидираните лименки и конзерви, затоа што бактериите можат да се развиваат и во конзерви кои не се правилно конзервирани.
  • Кога купувате замрзната храна внимавајте да биде добро замрзната, односно да не започнал веќе процесот на одмрзнување. Ова особено се однесува на сладоледи кои се продаваат во оригинално пакување, кои треба да бидат на температура под 18 0С
  • Избегнувајте консумација на слатки затоа што претставуваат поволна средина за раст и размножување на разни микрорганизми

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Спортпред 12 минути

  Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

  Вестипред 1 час

  Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

  Македонијапред 2 часа

  Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

  Македонијапред 15 часа

  Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 19 часа

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Македонијапред 20 часа

  Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

  Гостиварпред 20 часа

  Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

  Гостиварпред 21 час

  Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

  Македонијапред 22 часа

  ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

  Вестипред 22 часа

  Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

  Што, како, каде?!пред 23 часа

  Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 недела

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 2 недели

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 2 недели

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 3 дена

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 2 недели

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 1 недела

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Вестипред 4 дена

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 3 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена