Поврзи се со нас

Гостивар

Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

Објавено

на

Во изминатите девет месеци од оваа година на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово регистрирани се вкупно 409 нарушувања на јавниот ред и мир, од кои 205 на гостиварското и 204 на тетовското подрачје. Во овие нарушувања биле инволвирани 489 сторители (ТЕ-279 и ГВ-210), а најголемиот број од прекршоците се целосно расчистени и заокружени со соодветни поднесоци по Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, информира СВР.

Најмногу од прекршоците за кои се изготвени и барања за поведување на прекршочни постапки (320) се случиле во град, најчесто со поединечно учество на сторителите, од кои  во овој период дури 460 биле мажи. Најголемиот број од сторителите се на возраст над 25 години (377).

Меѓу евидентираните прекршоци повторно најбројни се физичките напади (180) од кои 82 се случиле на тетовското, а 98 на гостиварското подрачје, потоа тепачките (35), дрско и непристојно однесување, исто така, 35, навредување и омаловажување  на службено лице или државен орган и така натаму.

Во периодот за кој станува збор регистрирани се 3 прекршоци во и околу училишта (ТЕ-2 и ГВ-1) и 3 на спортски натпревари (ТЕ), додека не се бележи ниту едно нарушување на јавниот ред и мир со меѓуетнички предзнак.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 3 минути

Настан во Гостивар „Дарувај љубов, за да добиеш љубов“ за децата и лицата со попреченост

Македонијапред 28 минути

Поевтинуваат бензините

Гостиварпред 55 минути

Приведен гостиварец за издржување на затворска казна

Вестипред 1 час

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

Гостиварпред 2 часа

Возило излетало од патот Гостивар-Кичево

Македонијапред 3 часа

Почна исплатата на социјалната помош за ноември

Деца Родителипред 3 часа

Родителите да ги учат децата на љубезност и сочувство

Македонијапред 4 часа

Закани за бомби во пет училишта во Кавадарци

Вестипред 5 часа

Стапуваат во сила ограничувања на цената на руската нафта и европското ембарго

Гостиварпред 6 часа

Облачно време и во текот на следните денови

Спортпред 16 часа

СП2022: „Петлите“ на „Гордиот Албион“ – „Лалињата“ на „Гаучосите“

Гостиварпред 19 часа

Гостиварско-Син со агресија и закани кон својата мајка

Македонијапред 23 часа

Рекорден број на новинари и медиумски работници на Изборното собрание на ЗНМ

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 4 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Гостиварпред 4 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Украле „швајц“ апарат и го продале во отпад, приведени две лица во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

АА: Патот Маврово-Дебар, пат на смртта. Итно да се интервенира!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена