Поврзи се со нас

Вести

НАЈЧИТАНИ ВО 2020: Цинкот е неопходен за силен имунитет – еве во која храна најмногу го има

Објавено

на

На опашката сме од оваа 2020-та година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). Порталот Gostivarpress.mk во оваа 2020 објави околу 4.200 вести, од кои 95% се авторски на редакцијата и имаше повеќе од 8.151.000 посети.

Денес утре и задутре, целосно ќе ги реобјавиме 15-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавенo на: Дек 8, 2020 @ 19:25

Цинкот е есенцијален минерал кој помага во функционирањето на повеќе од 300 ензими во нашето тело. Неопходен е за создавање на многу хормони, меѓу кои и оние коишто го штитат имунолошкиот систем. За да имате силен имунитет, кој ќе ве одбрани од болести мора да внесувате доволно цинк. Човековиот организам  не го произведува, ниту складира, овој минерал и затоа мора секојдневно да го внесуваме преку ихраната.

Препорачана дневна доза на цинк за мажи е околу 11 mg, додека за жени, околу 8 mg. Недостатокот на цинк донесува низа здравствени проблеми: губење на апетит, чести настинки и инфекции поради опаѓање на имунитетот, дијареја, опаѓање на косата, сува кожа и други.

Бидете одговорни за своето здравје и развивајте добри навики, со што ќе спречите појава на несакани состојби и заболувања. Еве кои намирници се најбогати со цинк и треба да се најдат на вашето мени.

Месо – Сите видови на месо содржат цинк. Одберете си според вашиот вкус. Секако не претерувајте со количините. Имајте на ум дека 100 g месо содржи околу 4.8 mg цинк, што е околу 43% од дневните препорачани количини.

Морска храна – Ако сте љубител на школки, шкампи, лигњи и слично, тоа е плус за вас и вашето здравје, затоа што морската храна е одличен извор на цинк. На пример, 5 школки со средна големина содржат од 26 до 30 g цинк што е многу повеќе од дневната препорачана доза.

Мешунки – Богати со цинк се и леќата, гравот и грашокот.

Јаткасти плодови и семки – Здравите грицки носат голема корист за здравјето. За поголем внес на цинк, јадете семки од тиква, индиско оревче, бадеми, ореви.

Чоколадо – Се разбира, поради штетноста на шеќерот, изберете црно чоколадо.  100 грама чоколадо, ќе ви обезбеди 10 милиграми цинк, што е приближно 90% од дневните потреби.

Жолчка од јајце – Жолчка од едно јајце содржи околу 2 mg цинк. Ако на тоа се додадат и другите бенефити од јадењето јајца, несомнено е дека мора редовно да се внесуваат.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 54 минути

Мајка пријавила напад врз синот од соученик во гостиварско училиште

Македонијапред 2 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 2 часа

Фатен малолетник во Гостивар кој украл „пежо 306“

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Османи собра 10.000 потписи, Димитриевски има 8.400, Таравари 7.513, Ванковска 6.237…

Македонијапред 4 часа

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Вестипред 4 часа

Тексас продолжува да ја гради бариерата на границата со Мексико

Занимливостипред 5 часа

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гости: Живка Ѓурчиновска и Г‘зиме Фејзи | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Спортпред 21 час

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена