Поврзи се со нас

Вести

НАЈЧИТАНИ ВО 2021: Пример за сите, злато од човек – Плакета Св.Наум Охридски за прерано починатиот д-р Трајче Нешковски

Објавено

на

На крајот сме од оваа 2021 година и редно е да се потсетиме на најинтересните и најчитаните текстови на Gostivarpress.mk од 1 јануари, па се до денеска (без хроника и ковид). 

Деновиве, целосно ги реобјавуваме 10-те најчитаните прилози, да се потсетиме што беше тоа што најмногу го привлече вашето внимание…


Објавено на: на Јун 5, 2021

Доктор Трајче Нешковски од Гостивар, кој прерано трагично го загуби животот лани во октомври, постхумно го доби највисокото признание Плакета „Свети Наум Охридски“, што го доделува Лекарската комора за посебен придонес и посветеност во медицината.

„Трајче Нешковски беше млад лекар во подем со голем потенцијал, исклучителен квалитет, посветен на работа. Прераната смрт застана на патот на неговите успеси и подеми.  Д-р Нешковски останува светол пример од кој младите треба да учат што значи да се биде доктор“, беше речено при соопштување на одлуката, на  одбележувањето 29-годишнината од основањето на Комората.

Триесет и две годишниот Нешковски беше специјалист на Клиниката за пулмоалергологија во Скопје. Беше активно вклучен во борбата против ковид, ја водеше ковид-единицата во детската болница Козле, а беше ангажиран и на Инфективната клиника.

„Во вакви моменти доаѓа до необичен спој на емоции зошто тагата се врзува за среќата, а гордоста се бори со недостигот. Несомнено, Трајче ги заслужува сите признанија и награди кои некој може да ги добие, затоа што тој не беше само идеал за професионален и совесен лекар, туку беше идеал за еден млад, реализиран и успешен човек од кој многу генерации треба да учат.“, истакна по тој повод, неговата сопруга Ема Нешковска.

Д-р Трајче останува во срцата на гостиварци, запаметен како добар човек, пријател, посветен и хуман лекар, подготвен да помогне во секоја прилика.

Беше и политички активен, потпретседател и секретар на Социјалдемократската младина на Македонија.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена