Поврзи се со нас

Гостивар

Новогодишни пакетчиња на Рурална Коалиција и Наша тезга “Од деца за деца“

Објавено

на

Рурална Коалиција во соработка со вредните жени од “Наша тезга“ и основното училиште „Гоце Делчев“ од Гостивар ја промовираше локално произведената храна и земјоделското производство пред учениците во подрачното училиште во село Тумчевиште. Имено, цел месец декември учениците и жените од “Наша тезга“ работеа заедно во подготовките околу Новата година, па меѓудругото успеаа да изработат честитки, украси, но и локално подготвена храна и на таков начин да подготват новогодишни пакетчиња за децата со попречености во Кичево.

Од друга страна пак ваквиот момент беше искористен да се промовираат и новогодишните пакетчиња на “Наша тезга“ и децата уште од најмали нозе да се навикнат да консумираат чиста и здрава храна која што ние самите си ја произведуваме. На самиот настан на размената на пакетчињата се потпиша и меморандум за соработка помеѓу основното училиште Гоце Делчев и Рурална Коалиција кои што се обврзаа дека ќе работат на заеднички активности кои што ќе ја овозможатпромоцијата на земјоделското домашно производство и руралниот развој.

“Ваквите соработки на нас ни се од клучно значење и многу ни помагаат во остварувањето на нашите зацртани планови и активности особено кога станува збор за училиште кое што има и подрачни единици како што е случајот токму со ова во селото Тумчевиште, а земјоделството, производството на храна, па и учество на децата во одгледувањето на растенијата ќе им даде слика од најмали нозе колку производството на храна е благородна работа и дека сите заедно треба да вложуваме и во зачувување на руралните средини и во развој на домашното производство на храна“, изјави директорот на училиштето, Орце Милчески.

Промоцијата, пак на локалното производство на храна, руралниот развој, едукацијата на децата уште од најмали нозе на нас ни е особено важно ако сакаме да влијаеме на менување на свеста, но и на создавање на идни млади генерации на земјоделски производители кои што ќе го водат земјоделството напред, затоа што ако го имаме епитетот дека сме рурална земја тогаш токму во тоа треба да вложуваме и да го развиваме, а изминатите 2 години живот во панедмија ни докажаа колку ни е важно локалното производство на чиста и здрава храна, додаде Лилјана Јоноски, извршна директорка на Рурална Коалиција.

Жените производителки, пак од “Наша тезга“ ги истакнаа придобивките од првата онлајн платформа за продажба на земјоделски производи на Рурална Коалиција и дека токму ваквите активности се од клучно значење за развојот и на земјоделството и на размената на искуства од различни региони и производство и воопшто за промоцијата на руралниот развој. 

Размената на пакетчињата ќе значи дека децата од селото Тумчевиште ќе имаат можност да вкусат чиста и здрава храна и тоа во облик прилагоден за нив како чипс од лешници, сок од јаболко, свежи јаболка, сушени јапонски јаболка слични како гумени бонбони, а толку здрави. Од друга страна пак децата со попречености од Кичево ќе имаат можности и да ги вкусат ваквите производи, ама и да видат што им подготвиле нвните другарчиња од руралните средини.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Занимливостипред 7 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 9 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 10 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 10 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 13 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 16 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 17 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 18 часа

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 1 ден

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 1 ден

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 1 ден

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Македонијапред 2 дена

Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако некој од партијата гласа за промена на Уставот

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 1 недела

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 12 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

Paketa të Vitit të Ri të Koalicionit rural dhe Tezga jonë “Prej fëmijëve për fëmijët”

Објавено

на

Koalicioni Rural në bashkëpunim me gratë punëtore nga “Tezga jonë” dhe nga shkolla fillore “Goce Dellçev” nga Gostivari promovuan prodhimet ushqimore dhe bujqësore të prodhimit vendor për nxënësit e shkollës rajonale në fshatin Tumçevishtë. Përkatësisht, gjatë gjithë muajit dhjetor nxënësit dhe gratë nga “Tezga jonë” kanë punuar së bashku në përgatitjet për Vitin e Ri, dhe ndër të tjera kanë arritur të bëjnë kartolina, dekorime, por edhe ushqime të përgatitura në vend dhe kështu të përgatisin pako të Vitit të Ri për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kërçovë.

Nga ana tjetër, ky moment u shfrytëzua për të promovuar paketat e Vitit të Ri tek “Tezga jonë” dhe fëmijët që në fillimet e tyre të mësohen me konsumimin e ushqimeve të pastra dhe të shëndetshme që ne i prodhojmë vetë. Me rastin e shkëmbimit të pakove u nënshkrua memorandum bashkëpunimi në mes të shkollës fillore Goce Dellçev dhe Koalicionit Rural, të cilët u zotuan se do të punojnë në aktivitete të përbashkëta që do të mundësojnë promovimin e prodhimit vendor bujqësor dhe zhvillimin rural.

“Bashkëpunime të tilla janë vendimtare për ne dhe na ndihmojnë shumë në realizimin e planeve dhe aktiviteteve tona, sidomos kur bëhet fjalë për një shkollë që ka njësi rajonale, siç është rasti me këtë në fshatin Tumçevishtë, dhe bujqësia, prodhimi i ushqimit edhe pjesëmarrja e fëmijëve në kultivimin e bimëve do t’u japë atyre një pasqyrë që në fillim se sa fisnik është prodhimi i ushqimit dhe se të gjithë së bashku duhet të investojmë në ruajtjen e zonave rurale dhe në zhvillimin e prodhimit vendas ushqimor. ” tha drejtori i shkollës Orce Milçeski.

Promovimi i prodhimit vendor ushqimor, zhvillimi rural, edukimi i fëmijëve që në fillim është veçanërisht i rëndësishëm për ne nëse duam të ndikojmë në ndryshimin e ndërgjegjes, por edhe në krijimin e brezave të rinj të ardhshëm të fermerëve që do ta çojnë bujqësinë përpara, sepse nëse ne kemi epitetin se jemi një vend rural, atëherë pikërisht për këtë duhet të investojmë dhe zhvillojmë, dhe 2 vitet e fundit të jetesës në një pandemi na kanë dëshmuar se sa i rëndësishëm është prodhimi vendor i ushqimit të pastër dhe të shëndetshëm, shtoi Liljana Jonoski, drejtor ekzekutiv i Koalicionit Rural.

Gratë prodhuese nga “Tezga jonë” theksuan përfitimet e platformës së parë online për shitjen e produkteve bujqësore për Koalicionin Rural dhe se aktivitete të tilla janë vendimtare për zhvillimin e bujqësisë dhe shkëmbimin e përvojave nga rajone të ndryshme dhe të prodhimit dhe në përgjithësi. për nxitjen e zhvillimit rural.

Shkëmbimi i pakove do të thotë që fëmijët nga fshati Tumçevishtë do të kenë mundësinë të shijojnë ushqim të pastër dhe të shëndetshëm në një formë të përshtatur për ta si patate të skuqura lajthie, lëng molle, mollë të freskëta, mollë të thata japoneze të ngjashme me çamçakëz, dhe kaq e shëndetshme. Nga ana tjetër, fëmijët me aftësi të kufizuara nga Kërçova do të kenë mundësinë të shijojnë produkte të tilla, por edhe të shohin se çfarë kanë përgatitur për ta miqtë e tyre nga zonat rurale.

Популарно изминативе 100 дена