Поврзи се со нас

Гостивар

Новогодишни пакетчиња на Рурална Коалиција и Наша тезга “Од деца за деца“

Објавено

на

Рурална Коалиција во соработка со вредните жени од “Наша тезга“ и основното училиште „Гоце Делчев“ од Гостивар ја промовираше локално произведената храна и земјоделското производство пред учениците во подрачното училиште во село Тумчевиште. Имено, цел месец декември учениците и жените од “Наша тезга“ работеа заедно во подготовките околу Новата година, па меѓудругото успеаа да изработат честитки, украси, но и локално подготвена храна и на таков начин да подготват новогодишни пакетчиња за децата со попречености во Кичево.

Од друга страна пак ваквиот момент беше искористен да се промовираат и новогодишните пакетчиња на “Наша тезга“ и децата уште од најмали нозе да се навикнат да консумираат чиста и здрава храна која што ние самите си ја произведуваме. На самиот настан на размената на пакетчињата се потпиша и меморандум за соработка помеѓу основното училиште Гоце Делчев и Рурална Коалиција кои што се обврзаа дека ќе работат на заеднички активности кои што ќе ја овозможатпромоцијата на земјоделското домашно производство и руралниот развој.

“Ваквите соработки на нас ни се од клучно значење и многу ни помагаат во остварувањето на нашите зацртани планови и активности особено кога станува збор за училиште кое што има и подрачни единици како што е случајот токму со ова во селото Тумчевиште, а земјоделството, производството на храна, па и учество на децата во одгледувањето на растенијата ќе им даде слика од најмали нозе колку производството на храна е благородна работа и дека сите заедно треба да вложуваме и во зачувување на руралните средини и во развој на домашното производство на храна“, изјави директорот на училиштето, Орце Милчески.

Промоцијата, пак на локалното производство на храна, руралниот развој, едукацијата на децата уште од најмали нозе на нас ни е особено важно ако сакаме да влијаеме на менување на свеста, но и на создавање на идни млади генерации на земјоделски производители кои што ќе го водат земјоделството напред, затоа што ако го имаме епитетот дека сме рурална земја тогаш токму во тоа треба да вложуваме и да го развиваме, а изминатите 2 години живот во панедмија ни докажаа колку ни е важно локалното производство на чиста и здрава храна, додаде Лилјана Јоноски, извршна директорка на Рурална Коалиција.

Жените производителки, пак од “Наша тезга“ ги истакнаа придобивките од првата онлајн платформа за продажба на земјоделски производи на Рурална Коалиција и дека токму ваквите активности се од клучно значење за развојот и на земјоделството и на размената на искуства од различни региони и производство и воопшто за промоцијата на руралниот развој. 

Размената на пакетчињата ќе значи дека децата од селото Тумчевиште ќе имаат можност да вкусат чиста и здрава храна и тоа во облик прилагоден за нив како чипс од лешници, сок од јаболко, свежи јаболка, сушени јапонски јаболка слични како гумени бонбони, а толку здрави. Од друга страна пак децата со попречености од Кичево ќе имаат можности и да ги вкусат ваквите производи, ама и да видат што им подготвиле нвните другарчиња од руралните средини.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Paketa të Vitit të Ri të Koalicionit rural dhe Tezga jonë “Prej fëmijëve për fëmijët”

Објавено

на

Koalicioni Rural në bashkëpunim me gratë punëtore nga “Tezga jonë” dhe nga shkolla fillore “Goce Dellçev” nga Gostivari promovuan prodhimet ushqimore dhe bujqësore të prodhimit vendor për nxënësit e shkollës rajonale në fshatin Tumçevishtë. Përkatësisht, gjatë gjithë muajit dhjetor nxënësit dhe gratë nga “Tezga jonë” kanë punuar së bashku në përgatitjet për Vitin e Ri, dhe ndër të tjera kanë arritur të bëjnë kartolina, dekorime, por edhe ushqime të përgatitura në vend dhe kështu të përgatisin pako të Vitit të Ri për fëmijët me aftësi të kufizuara në Kërçovë.

Nga ana tjetër, ky moment u shfrytëzua për të promovuar paketat e Vitit të Ri tek “Tezga jonë” dhe fëmijët që në fillimet e tyre të mësohen me konsumimin e ushqimeve të pastra dhe të shëndetshme që ne i prodhojmë vetë. Me rastin e shkëmbimit të pakove u nënshkrua memorandum bashkëpunimi në mes të shkollës fillore Goce Dellçev dhe Koalicionit Rural, të cilët u zotuan se do të punojnë në aktivitete të përbashkëta që do të mundësojnë promovimin e prodhimit vendor bujqësor dhe zhvillimin rural.

“Bashkëpunime të tilla janë vendimtare për ne dhe na ndihmojnë shumë në realizimin e planeve dhe aktiviteteve tona, sidomos kur bëhet fjalë për një shkollë që ka njësi rajonale, siç është rasti me këtë në fshatin Tumçevishtë, dhe bujqësia, prodhimi i ushqimit edhe pjesëmarrja e fëmijëve në kultivimin e bimëve do t’u japë atyre një pasqyrë që në fillim se sa fisnik është prodhimi i ushqimit dhe se të gjithë së bashku duhet të investojmë në ruajtjen e zonave rurale dhe në zhvillimin e prodhimit vendas ushqimor. ” tha drejtori i shkollës Orce Milçeski.

Promovimi i prodhimit vendor ushqimor, zhvillimi rural, edukimi i fëmijëve që në fillim është veçanërisht i rëndësishëm për ne nëse duam të ndikojmë në ndryshimin e ndërgjegjes, por edhe në krijimin e brezave të rinj të ardhshëm të fermerëve që do ta çojnë bujqësinë përpara, sepse nëse ne kemi epitetin se jemi një vend rural, atëherë pikërisht për këtë duhet të investojmë dhe zhvillojmë, dhe 2 vitet e fundit të jetesës në një pandemi na kanë dëshmuar se sa i rëndësishëm është prodhimi vendor i ushqimit të pastër dhe të shëndetshëm, shtoi Liljana Jonoski, drejtor ekzekutiv i Koalicionit Rural.

Gratë prodhuese nga “Tezga jonë” theksuan përfitimet e platformës së parë online për shitjen e produkteve bujqësore për Koalicionin Rural dhe se aktivitete të tilla janë vendimtare për zhvillimin e bujqësisë dhe shkëmbimin e përvojave nga rajone të ndryshme dhe të prodhimit dhe në përgjithësi. për nxitjen e zhvillimit rural.

Shkëmbimi i pakove do të thotë që fëmijët nga fshati Tumçevishtë do të kenë mundësinë të shijojnë ushqim të pastër dhe të shëndetshëm në një formë të përshtatur për ta si patate të skuqura lajthie, lëng molle, mollë të freskëta, mollë të thata japoneze të ngjashme me çamçakëz, dhe kaq e shëndetshme. Nga ana tjetër, fëmijët me aftësi të kufizuara nga Kërçova do të kenë mundësinë të shijojnë produkte të tilla, por edhe të shohin se çfarë kanë përgatitur për ta miqtë e tyre nga zonat rurale.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена