Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Намирници кои ќе ја направат вашата кожа сјајна и блескава, без флеки и акни

Објавено

на

Рутината за нега на кожата со примена на креми и серуми е многу важна, но клучот за убава кожа е во нашата исхрана.

Храната што ја јадеме игра голема улога во тоа дали нашата кожа ќе биде без акни, без флеки и блескава, под услов да немаме некаков здравствен проблем што ќе иницира појава на промени.

Секако, за резултатот од промената на исхраната да биде видлив на кожата, потребно е да помине подолг период, но дефинитивно вреди да се вложи труд.

Масна риба

Туната и лососот се одлични извори на протеини и омега-3 масни киселини, кои се важни за здравјето и убавината на кожата.

Омега-3 мастите ја одржуваат хидратацијата на кожата и се познати борци против воспаление, сувост и црвенило. Експертите препорачуваат до две порции мрсна риба неделно.

Јаткасти плодови

Оревите, бадемите и бразилските ореви се одлична ужина на работа или пред одење во теретана, но се одлични и за здравјето и убавината на кожата. Тие се вистински рудник на незаситени масти и витамин Е кои придонесуваат за убавината и здравјето на кожата.

Бадемите се одличен извор на магнезиум, протеини, омега-3 и витамин Е, имаат антиинфламаторно дејство и ја прават кожата поотпорна на загадувачи. Бразилските ореви му даваат на телото енергија и имаат висок процент на селен, кој делува против рак на кожата, брчки и изгореници од сонце.

Семиња

Чиа семето, семките од тиква и сончогледот содржат многу хранливи материи за организмот, а се одлични и за здравјето и убавината на кожата. Еден од нивните клучни елементи е цинкот, кој помага во обновувањето на кожата и ја одржува мека и хидрирана.

Семките од сончоглед содржат витамин Е, моќен антиоксиданс кој се бори со знаците на стареење. Семките од тиква имаат висока содржина на цинк, што придонесува за сјајот на кожата. А чиа семињата се вистински рудник на витамин Е, антиоксиданси, протеини и масни киселини.

Авокадо

Овошјето со неутрален вкус содржи добри масти кои благотворно делуваат на еластичноста на кожата и придонесуваат за нејзина хидратација. Содржи и витамин Е, кој се бори против знаците на стареење.

Бобинки

Боровинки, рибизли, малини и капини се нискокалорични и богати со витамин Ц и антиоксиданси за обновување и подмладување на кожата.

Зелен чај

Извонреден пијалок, познат по своите антиоксидантни својства, може да се користи и во борбата против акните, митесерите и проширените пори. Покрај тоа, зелениот чај има антиинфламаторно дејство, а истовремено придонесува за лекување на црвенило и ја зголемува еластичноста и хидратацијата на кожата.

Темно чоколадо

Поради високиот процент на какао, темното чоколадно богато е со антиоксиданси, ја штити кожата од сонцето и ја спречува појавата на брчки.

Јагоди

Имаат антиоксидантни својства и содржат витамини Е и Ц. Витаминот Ц помага во производството на колаген и дава сјајна и затегната кожа.

Кељ

Многумина го сметаат овој зеленчук за суперхрана, бидејќи содржи многу бета-каротен и витамин А. Кељот содржи и витамин Ц, кој ја одржува кожата млада и свежа. Доколку не ви се допаѓа вкусот на кељот, можете да го додадете во салати и смути со овошје, зеленчук и јогурт и на тој начин да внесете големо количество витамини во вашето тело, за што вашата кожа ќе биде благодарна.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 12 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 15 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 18 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 20 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 21 час

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена