Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Наставникот да биде инспирација за учениците

Објавено

на

  Покрај тоа што како наставник ќе бидете креативен и посветен, треба да бидете инспиративен и да им помогнете на учениците на кои им предавате преку ваш личен пример да ја откријат, прифатат и јакнат нивната креативна страна.

   1 Модел за кретивност

  Наставникот доколку сака неговите ученици да бидат иновативни и креативни, тој треба преку неговото однесување и работење да им даде личен пример кои тие ќе го следат.

  2 Шаблонско работење

  Доколку секогаш работите по однапред установен шаблон, тогаш преку вашата активност нема да можете на учениците да им понудите, а воедно и да им бидете позитивен пример за креативност. Поттикнете во училницата, помеѓу учениците, различни размислувања и идеи без разлика на тоа дали тие се совпаѓаат со вашите.

  3 Нека разноликоста ви биде од корист во однос на креативноста

  Доколку учениците на кои им предавате се од различна верска и етничка припадност, искористете ја можноста за мултиетничка соработка на тој начин што ќе ги нагласите идеите и вредностите на разноликоста. Покрај што ова ќе биде од корист во однос на едукацијата, ќе помогне и ќе даде до знаење дека постојат повеќе начини како да се направи нештото.

  4 Секој има одредена способност

  Секој ученик на свој начин поседува одредени специфики и карактеристики кои го разликуваат од другите личности. Научете ги учениците како тие нивни карактеристики и одлики да ги насочат во однос на нивната креативност.

  5 Поттик нештото да се гледа поинаку

  Без разлика што во наставата има одредени законитости и дефиниции, обидете се учениците во однос на истите да ги предизвикатe барајќи од нив преку критички пристап да кажат нешто што би било во спротивност од воспоставената практика и како нештото би функционирало на поинаков начин. На ваков начин кај учениците се поттикнува љубопитноста и креативноста.

  6 Повеќе начини да се реши проблемот

  Како наставник дајте им можност на учениците во решавањето на одреден проблем да применат различни начини и пристапи. Помогнете им на учениците да бидат креативни во однос на решавање на проблемот, а за таа цел задавајте им проектни активности и задачи кои ги поттикнуваат и градат овие вештини.

  7 Читањето ја поттикнува креативноста

  Користете ја секоја прилика на учениците да им предочите дека читањето книги ќе им отвори многу врати во животот. Кажете им дека читајќи тие ги развиваат нивните мозочни виуги, доаѓаат до разни информации, а исто така се поттикнува и нивната инспирација. Посочете им дека е важно да се чита (книги, весници, списанија, дури и стрипови).

  8 Поставување отворени прашања

  Прашањата се од голема корист во градењето на креативноста кај учениците. Но, многу е важно на кој начин ќе се поставуваат тие. Креативноста кај учениците ќе се поттикне преку поставување на отворени прашања, преку кои прашања во однос на она што го бараме може да добиеме најразлични одговори. Затворените прашања бараат одговор во една рамка каде обично креативноста не може да дојде до израз.

  9 Поврзување на идеите со искуството

  Од голема важност во однос на креативноста е да им се помогне на учениците на тој начин што ќе ги поттикнете да ги поврзат нивните идеи и иновации со нивното претходно искуство. На ваков начин иновациите добиваат продлабочено значење и знаење.

  10 Да им се даде на учениците можност да ја истакнат сопствената работа

  Учениците, без разлика на нивната возраст, сакаат да го истакнат она на што работат, односно она што сработиле, без разлика дали нивната работа е поврзана директно со наставата или пак со слободните ученички активности. Оваа нивна тенденција за истакнување и презентирање на работата секогаш треба да им биде овозможена.

  11 „Наставникот да биде природен“

  Кога се вели „наставникот да биде природен“ се мисли на тоа наставникот да биде слободен во однос на начинот на избор како ќе ја реализира наставната содржина. Најбитно е тој истата да ја реализира на начин кој нему му е најблизок, но преку кој начин ќе се реализираат планираните наставни цели и наученото од страна на учениците ќе биде практично применето во нивниот живот.

  12 Поттикнувајте ги учениците сами да носат заклучоци и дефиници

  Во однос на она на што ги подучувате учениците, немојте никогаш вие да ги изнесувате заклучоците и дефинициите. Секогаш тоа нека го прават учениците, а ваша улога како наставници е да ги поттикнувате во однос на таа активност, да ги насочувате и коригирате.

  13 Тимско работење

  Тимското работење во голем број случаи продуцира креативно решение во однос на даден проблем. Во прилог на ова може да се додаде и поговорката „Повеќе глави поумно размислуваат“.

  14 Позитивна реакција

  Вашата позитивна реакција, како наставник, во однос на она што учениците добро сработиле, во голема мерка им годи. Тоа за нив претставува позитивна повратна информација која дополнително ги мотивира и стимулира.

  15 Забавни активности

  Секој наставник треба да се труди активностите кои ги реализира да ги има осмислено да бидат забавни, каде учениците ќе се чувствуваат опуштено и ќе имаат можност да го дадат сопствениот максимум.

  пишува: м-р Јанко Билбилоски, советник во Биро за развој на образованието

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Македонијапред 11 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 14 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 15 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 16 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 17 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 18 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 18 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 19 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 20 часа

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 20 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 21 час

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 22 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Гостиварпред 23 часа

  Јули продолжува со жештини и развој на нестабилност во попладневните часови

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена